Havlův protest uspěl, Němci nedají cenu Putinovi

ČTK ČTK
16. 7. 2011 14:28
Sdružení udělující prestižní cenu Quadriga zvrátilo po tlaku veřejnosti své předchozí rozhodnutí
Foto: Reuters

Berlín - Ruský premiér Vladimir Putin nedostane prestižní německou cenu Quadriga, kterou měl původně obdržet 3. října. Sdružení, které ocenění předává, se rozhodlo ho letos neudělit kvůli vlně kritiky vyvolané výběrem kontroverzního ruského politika.

Asi nejhlasitější protest přišel od bývalého českého prezidenta Václava Havla, který podle německého tisku dokonce pohrozil, že svou cenu z roku 2009 vrátí, pokud ji Putin získá.

Kvůli nesouhlasu s vyznamenáním kontroverzního ruského politika nedotované ocenění už vrátil loňský laureát, dánský umělec Olafur Eliasson.

Web Deutsche Welle s odvoláním na nejčtenější nedělník v zemi napsal, že Havel ultimativně vyzval kuratorium této ceny, aby její udělení Putinovi ještě přehodnotilo. Podle serveru zpravodajského časopisu Stern mu dal exprezident čas na rozhodnutí do pondělí.

"Prezidenta Havla toto rozhodnutím (ocenit Putina) udivilo. Je jím překvapen a zklamán," citoval tento týden společenský magazín SuperIllu vyjádření Havlovy mluvčí.

Vrácení ceny zvažoval i Pánek

Lidové noviny napsaly, že Havel vrácení ceny vážně zvažuje spolu s druhým českým nositelem, ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem.

Oba podle informací LN "nejspíš napíší otevřený dopis porotě". Svůj nesouhlas s vyznamenáním Putina vyjádřil Pánek už v týdnu pro německá média, když prohlásil: "Rozhodně se nechci vidět v jedné řadě s Putinem."

Sdílet ocenění s Putinem nechce ani loňský držitel Quadrigy Eliasson. V dopise kuratoriu sdělil, že za těchto okolností je pro něj obtížné se s touto cenou identifikovat.

Podívejte, jak Putin jezdil Formulí 1:

"Méně, než jsem doufal, v ní jde o společenské angažmá, mnohem více se její hnací silou zdají být mechanismy profilování a zastupování politických a hospodářských zájmů," uvedl dánský umělec působící v Berlíně.

Cena za stabilizaci

Cenu uděluje každý rok v den výročí sjednocení Německa 3. října občanské sdružení Werkstatt Deutschland osobnostem, které projevily občanskou odvahu nebo svým působením prokázaly průkopnického ducha.

Putina letos dvacetičlenné kuratorium vybralo za to, že "stabilizoval a nadále stabilizuje svou zemi v součinnosti s prosperitou, obchodem a národní identitou".

Zveřejnění jména letošního nositele vyvolalo v Německu velkou kritiku, neboť v dobách Sovětského svazu byl Putin agentem tajné služby KGB v NDR a s jeho silovou vládou je spojováno zhoršení stavu lidských práv v Rusku. Několik členů kuratoria na protest proti jeho výběru už rezignovalo na své místo v tomto sboru.

Ocenění dostává od roku 2003 vždy několik osobností z různých oblastí politického, kulturního a společenského života.

Havel ji obdržel v roce 2009 a Pánek o pět let dříve. Někdejší studentský vůdce z dob takzvané sametové revoluce byl tehdy vůbec prvním laureátem ze zemí střední a východní Evropy.

Mezi dalšími honorovanými jsou bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, předseda Evropské komise José Barroso nebo dlouholetý německý kancléř Helmut Kohl. 

 

Právě se děje

Další zprávy