"To je nesmysl, že by se v sovětské éře mohl nějaký černoch, snad dokonce cizinec, objevit v takovém objektu (jaderné elektrárny). Kdyby se černoši v seriálu vyskytovali, samozřejmě by se tvůrcům hned vysmáli," řekl BBC sám Chirjak.
V době katastrofy jej spolu s dalšími vojáky z jeho jednotky poslali postavit most přes řeku Pripjať kvůli evakuaci stejnojmenného města, obývaného pracovníky elektrárny a jejich rodinami.
Recently released HBO series #Chernobyl was criticised for not casting ‘people of color’. It turns out at least one of the Russian liquidators of the 1986 nuclear disaster was in fact black.
— Fuad Alakbarov (@DrAlakbarov) June 27, 2019
Igor Khiryak was only 19 years old when he was sent to Chernobyl in 1986. pic.twitter.com/OVS3tuOGTy
"Vypadalo to, že začala opravdová válka," zavzpomínal. "Přijel generál a přečetl rozkaz: nepřítel použil jaderné zbraně, použijte prostředky ochrany před chemickým napadením!"
Později začaly kolovat pověsti o havárii na jaderné elektrárně. "Velitel roty to zaslechl a zakázal podobné řeči. Na sovětských jaderných elektrárnách se přece nikdy nestane havárie! Jsou to provokace!" uvedl Chirjak.
Za svítání ale přišla k vojákům stařenka, která o havárii hovořila na plná ústa. "Všichni jsme chápali, že je to nebezpečné, ale asi všem nedošlo, jak moc," dodal s tím, že další den dostal každý voják dozimetr. "Zpočátku jsem každý rok ležel měsíc v nemocnici, teď je to lepší," popsal to, jak se Černobyl podepsal na jeho zdraví.
Stává se mu prý, že narazí "na lidi, kteří si myslí, že zabírám jejich území a beru jim jejich práci, že sem vůbec nepatřím a mám se vrátit do své země, vypadnout odtud". "Vždy to považuji za směšné. Kam mám odejít, když jsem se tady narodil a tady žiju?" řekl. Podle Chirjaka se v Rusku usadil už jeho pradědeček, o kterém ale neví, odkud pocházel a jak se do Ruska dostal.
"Jediný likvidátor černé pleti" ale za důležité pokládá hlavně to, aby se nezapomnělo na lidi, kteří pomáhali likvidovat následky jaderné havárie.