Port-au-Prince - Haiti dnes postihly silné následné otřesy země o intenzitě 6,1 Richterovy škály. Otřesy dnes zasáhly oblast 42 kilometrů severozápadně od města Jacmel a 56 kilometrů od poničené metropole Port-au-Prince. Došlo k nim v 6:03 ráno místního času (12:03 SEČ).
Zatím nejsou zprávy o nových obětech, podle svědků ale nové záchvěvy vyvolaly mezi lidmi paniku. Většina Haiťanů z míst těžce poškozených úterním zemětřesením přespává ve stanech nebo na ulicích.
„Ve chvíli, kdy se začala země třást, začali všichni křičet. Modlí se a zpívají náboženské písně. Lidé jsou tu stále velice traumatizovaní," hlásila z místa reportérka televize Al-Džazíra.
„Je šest třicet ráno, ale lidé zaplavili ulice se vším, co vlastní. Velký počet budov při zemětřesení před týdnem nespadl, ale mají v sobě trhliny."
Zaznamenáno i v Česku
Úterní zemětřesení zabilo podle některých odhadů až 200 tisíc lidí. Další více než milion lidí přišel o střechu nad hlavou. Otřesy měly v úterý sílu 7 stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo šestnáct kilometrů od metropole.
Dnešní zemětřesení zaznamenaly i seismogramy stanic České regionální seismické sítě. „Takto silné otřesy se zaregistrují po celém světě," sdělil Aktuálně.cz seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Zedník se domnívá, že se s největší pravděpodobností nejedná o nové zemětřesení, ale o dotřesy z minulého týdne. „Jedná se o stejnou zlomovou oblast, s nižší intenzitou. Známe případy, kdy dotřesy trvaly měsíce, dokonce i několik let," vysvětluje vědec.
Bezpečnost se zlepšuje
Podle OSN se mezitím na Haiti zlepšuje bezpečnostní situace a rizikové oblasti už připadají pouze na zóny, které byly nebezpečné už před zemětřesením. V ostrovním státě je už nasazeno nebo sem podle agentury Reuters míří 12 tisíc amerických vojáků.
„Obecná bezpečnostní situace v Port-au-Prince je stabilní, k násilí a rabování dochází pouze omezeně a lokálně," stojí v prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti OSN (OCHA).
Rada bezpečnosti OSN v noci na středu také schválila nasazení dalších 2000 vojáků pro mírovou misi MINUSTAH, které doplní ještě 1500 policistů. V současnosti má MINUSTAH 9000 příslušníků, kteří se snaží udržovat pořádek na dlouhodobě zhrouceném Haiti od roku 2004.
Humanitární pomoc stále vázne
Pokračují však problémy s dodávkami humanitární pomoci. Letiště v Port-au-Prince, které má jen jednu ranvej, je přetížené.
Organizace Lékaři bez hranic (MSN) zajišťující lékařskou pomoc ve válečných a krizových zónách a dlouhodobě působící na Haiti si stěžuje, že bylo v posledních dnech do Dominikánské republiky odkloněno už páté její letadlo, tentokrát vezlo 12 tun zdravotnického materiálu.
„Ve zdravotnickém středisku Martissant jsme měli 5 pacientů, kteří zemřeli v důsledku nedostatku zdravotnických zásob, které toto letadlo vezlo," stěžuje si Loris de Filippi, krizový koordinátor Lékařů bez hranic v nemocnici Choscal v portauprinceském slumu Cité Soleil.
„Nikdy jsem nic podobného neviděl. Kdykoliv opustím operační sál, vidím velké množství pacientů zoufale žádajících o chirurgickou pomoc. Dnes máme v nemocnici Choscal 12 lidí, kteří nezbytně potřebují amputace. Byli jsme nuceni koupit na trhu pilu, abychom mohli v amputacích pokračovat."
Řešit komplikovanou zdravotnickou situaci by měl alespoň částečně pomoci příjezd americké plovoucí nemocnice USNS Comfort, která k břehům Haiti ve středu dorazila. Podle Světové zdravotnické organizace pracuje nyní v Port-au-Prince 13 nemocnic.
Vojáci USA mezitím začali organizovat humanitární pomoc mimo hlavní město a dosáhli Leogane na západě a Jacmel na jihu.