Haiti pohřbívá desítky tisíc obětí. Napětí stále roste

Roman Gazdík
16. 1. 2010 15:50
Na ostrov míří další američtí vojáci i Clintonová
Foto: Reuters

* Celkový počet obětí je odhadován až na 200 tisíc * Kontrolu nad hlavním haitským letištěm převezmou USA * Spojené státy poskytnou dočasný azyl Haiťanům na svém území

Washington/Port-au-Prince - Rozsah neštěstí, které způsobilo zemětřesení na Haiti, stále teprve vychází najevo. Místní úřady bojují s časem, když se pokouší co nejrychleji pohřbít co nejvíce zemřelých, jejichž těla se válejí v ulicích. 

Ministr vnitra v pátek agentuře Reuters řekl, že se už podařilo pohřbít na 50 tisíc těl, celkový počet obětí přitom odhadl až na dvě stě tisíc. Na ostrově je panika a roste napětí kvůli špatné distribuci pomoci. Hrozí nepokoje i epidemie.

Bez přístřeší je až milion lidí, až tři miliony potřebují vodu a jídlo, o které se perou. Absolutně chybí koordinace a není zajištěna ani bezpečnost humanitárních pracovníků.

Do pomoci Haiti se naplno vkládají Spojené státy, jejichž ozbrojené síly by měly zajistit v zemi základní fungování, které umožní záchranné práce a rekonstrukci. Šéf amerických ozbrojených sil Mike Mullen oznámil, že USA vyšlou na Haiti až 10 tisíc vojáků. Měli by pomoci distribuovat pomoc lidem postiženým zemětřesením; dorazit mají v pondělí.

Na Haiti se chystají americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Clintonová by měla být v haitské metropoli už v sobotu, Pan Ki-mun ji bude následovat v neděli.

Clintonová chce vidět škody, které způsobilo úterní ničivé zemětřesení. Chce se také setkat s haitským prezidentem René Prévalem a navštívit americké vojáky. V Port-au-Prince spadla třetina domů, v nejpostiženějších místech i přes polovinu.  Ojediněle se ještě daří najít v troskách staveb přeživší.

Haitská vláda v pátek souhlasila s tím, že Spojené státy dočasně převezmou kontrolu nad letištěm v haitské metropoli Port-au-Prince. Důvodem je urychlení pomoci obětem. USA převezmou letiště na tak dlouho, jak to bude potřeba - tedy dokud haitská vláda nebude připravena znovu převzít odpovědnost. Letadla se nicméně navádějí sama, věž byla zničena. 

Spojené státy také v pátek rozhodly, že poskytnou dočasný azyl všem Haiťanům, kteří před 12. lednem, kdy Haiti postihlo ničivé zemětřesení, byli - byť nelegálně - na území USA. Na přistěhovalce, kteří by přišli do USA po tomto datu, se ale azyl nevztahuje.

Podle odhadů tvoří haitskou komunitu ve Spojených státech asi 1,2 milionu lidí, kteří jsou v zemi legálně, dalších asi 30 tisíc žije v USA nelegálně a hrozilo jim vyhoštění.

Zhroucený stát

Jak vypadá zhroucený stát v praxi, ukazují zprávy reportérů přítomných přímo na ostrově. Záchranné práce provádějí i nadále jen sousedé zavalených a nikdo je nekoordinuje. "Za ty dva dny, co tu jsem, jsem neviděl žádné záchranné týmy," bloguje Andy Gallacher z BBC.

Haitský velvyslanec ve Spojených státech ve čtvrtek přiznal, že se mu zatím nepodařilo spojit s jediným ministrem své vlády, ale pouze s nižšími úředníky. Ministerstva zahraničí i obchodu byla zničena, stejně jako parlament a Národní palác, sídlo prezidenta. Barack Obama se pokoušel dvakrát s haitským prezidentem - který vyvázl nezraněn - spojit, ale nepodařilo se mu to.

Koordinaci komplikuje také to, že byla zničena i místní centrála OSN.

"Pouze třetina obyvatel má za běžné situace přístup k pitné vodě a v současné době je přístup k jídlu a čisté vodě zcela zásadní pro to, aby mohli Haiťané přežít," řekla CNN výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF), který část pomoci koordinuje a na jehož konto posílá 5 milionů korun také Česká republika.

Haiťané frustrovaní čekáním na záchranné týmy, koordinaci vyprošťování a zahraniční pomoc, začali v ulicích metropole Port-au-Prince stavět z mrtvých těl v centru města barikády.

Iniciativu nyní přebírají Spojené státy. Podle agentury AP si Obamova administrativa údajně dobře uvědomuje, že musí zareagovat velmi rychle, jinak se haitské zemětřesení stane pro prezidenta velkým problémem i na domácím poli.

Neopakovat Katrinu

"Bílý dům si je dobře vědom ceny, kterou zaplatil George W. Bush za neefektivní způsob, jakým se vypořádal s Hurikánem Katrina (roku 2005 zasáhl New Orleans, zemřelo přes 1800 lidí - pozn. red.), okamžitě po zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály se tak Obama snaží horečnatě vykázat činnost," píše agentura s tím, že Haiti je prý nyní prioritou a úřední agenda byla zcela přeorganizována.

Washington ohlásil, že dva týmy záchranářů jsou na místě, na Haiti už také dorazily lodě americké pobřežní hlídky a nad letištěm v Port-au-Prince údajně převzalo kontrolu armádní velitelství Jih (SOUTHCOM). Lodě se zmíněnými 5500 vojáky jsou na cestě. Hlavním cílem armády není posílit bezpečnost, ale řídit distribuci pomoci a záchranné práce.

Zraněné děti
Zraněné děti | Foto: Reuters

Obama však přiznal, že kvůli poškozené infrastruktuře to bude trvat hodiny a "v mnoha případech dny", než se celý kontingent dostane na Haiti.

Příkladem může být hlavní haitské letiště, které hlásilo, že už nemůže přijímat další letadla a že některá nemohou ani odletět, protože tu není dostatek paliva. Přístav je zničený a armáda USA tak bude využívat zejména helikoptéry nasazované z lodí na moři.

Obnovit činnost vlády a OSN

"Spojené státy nyní zajišťují hodně toho tmelu, který umožňuje, aby spolu lidé mohli komunikovat a spolupracovat. Snažíme se obnovit vládu úřadů i činnost vlády a začít s tím, co musí vlády dělat, aby se země znovu postavila na nohy," prohlásila ministryně Clintonová.

Podle Bílého domu však nemají američtí vojáci v úmyslu být na Haiti dlouhodobě, cílem je obnovit činnost místní vlády i mise OSN. Spojené státy nyní uvolnily na pomoc Haiti 100 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy