Berlín - Zářijový nešťastný útok v Afgánistánu, který připravila německá armáda a při němž zahynuly desítky civilistů, dál prohloubil rozpory na německé politické scéně.
Opoziční strany dokonce nově vyzvaly ministra obrany Karl-Theodora zu Guttenberga (CSU) k rezignaci. Důvodem má být zatajování informací o tom, že oběťmi bombardování nebyli pouze příslušníci Talibanu, ale také civilní obyvatelstvo. Guttenberg v pondělí v reakci existenci informací přiznal, kontroval však prohlášením, že je již od počátku listopadu měla k dispozici i opozice.
Guttenberg pro deník Spiegel Online na adresu opozičních lídrů prohlásil: "Pánové Gabriel (SPD) a Trittin (Bündnis 90/Die Grünen) by měli dávat pozor, aby podezření ze zatajování informací nepadlo na ně samotné."
Guttenberg dále zdůraznil, že disponuje písemným prohlášením již odstoupivšího náčelníka generálního štábu německé armády Wolfganga Schneiderhana. V něm stojí, že Schneiderhan ministru obrany zatajoval informace.
Schneiderhan toto doposud popíral.
Opozice se každopádně už připravuje na zasedání vyšetřovací komise. "Pokud před vyšetřovací komisí Schneiderhan potvrdí své původní stanovisko, že informace nezadržoval, bude Guttenbergova rezignace k neudržení," míní podle Spiegel Online Jürgen Trittin.
Afghánská aféra je nejsilnějším politickým pnutím v Německu od podzimních voleb. Podle některých pozorovatelů hrozí přerůst v novou debatu, zpochybňující působení jednotek německé armády v rámci mezinárodních sil, zejména pak další účast v bojích v Afghánistánu.