Hackeři údajně blízcí Íránu napadli síť námořnictva USA

ČTK ČTK
28. 9. 2013 11:30
Napadená síť prý údajně nebyla v režimu utajení.
Ilustrační foto - Miloš Zeman na cestách.
Ilustrační foto - Miloš Zeman na cestách. | Foto: Reuters

Washington - Hackeři zřejmě napojení na Írán před dvěma týdny napadli počítačovou síť amerického námořnictva. V sobotu to s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele napsala agentura AP.

Napadená síť prý nebyla v režimu utajení. Citovaný zdroj neupřesnil podrobnosti incidentu. Uvedl však, že útočníci dosáhli průniku do vnitřní sítě námořnictva nazvané Navy Marine Corps Intranet (NMCI) jen na nízké úrovni.

NMCI podle internetové encyklopedie Wikipedia poskytuje námořnictvu rozsáhlé technologické služby. Podle údajů z roku 2008 do ní bylo zapojeno přes 363 tisíc počítačů ve Spojených státech a Japonsku, což z ní činilo největší interní počítačovou síť na světě.

Americká vláda i americké firmy, obzvláště pak ty energetické, opakovaně čelí kybernetickým útokům pocházejícím z Íránu, připomíná AP. Podle mnohých bezpečnostních expertů Írán své snahy o průnik do amerických sítí neustále stupňuje, někteří představitelé rozvědek ale hovoří o setrvalém stavu kybernetické aktivity.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy