Hackeři opět útočili, tentokrát na japonskou zbrojovku

Václav Viták
20. 9. 2011 16:18
Kyberútočníci pronikli do 80 serverů a počítačů firmy Mitsubishi

Tokio - Neznámí hackeři zaútočili na počítače japonské firmy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), která je nejvýznamnějším výrobcem zbraní a zbrojních systémů v Japonsku.

Společnost v pondělí potvrdila, že se stala zřejmě cílem koordinovaného útoku hackerů, kteří pronikli do 80 serverů a počítačů v několika továrnách.

Podle jejích představitelů se narušitelé snažili dostat k přísně tajným informacím o raketových systémech a ponorkách, které MHI vyrábí. Zajímaly je zřejmě i komponenty k jaderným elektrárnám, jež má firma ve svém výrobním programu.

Japonský ministr obrany Jasuo Ičikava v úterý uspořádal tiskovou konferenci, prohlásil však, že kybernetický útok nedosáhl kýženého cíle. MHI je největším zbrojním dodavatelem japonské vlády.

Ministr ale společnost pokáral za pozdní nahlášení incidentu. Všechny japonské firmy, které dodávají zbrojní techniku státu, musejí neprodleně hlásit vládě únik jakýchkoli citlivých informací.

MHI zjistila kybernetický útok na své počítače 11. srpna a policii ho nahlásila na konci měsíce. Ministerstvo obrany se o něm dovědělo až v pondělí z listu Jomiuri.

Čína v pozadí?

Online útok tohoto typu zažil japonský obranný průmysl zřejmě poprvé v historii. MHI tvrdí, že přišel ze zahraničí a měl podobu cíleného phishingu, podvodné nevyžádané pošty, jež se tváří jako e-mail ze známé adresy, přitom má však v sobě špionážní software.

MHI potvrdila, že 45 jejích serverů a 38 počítačů bylo infikováno nejméně osmi viry.

Ani japonské ministerstvo obrany, ani firma sama nenaznačily, kdo by mohl být za útok odpovědný. V japonském tisku se ale objevila zpráva, že při něm byla použita čínština.

Peking se však hned ostře ohradil s tím, že sám je permanentním cílem hackerů z nejrůznějších zemí. MHI nyní provádí za pomoci expertů na bezpečnost počítačů interní vyšetřování, které má být uzavřeno do konce září.

Současně provede revizi kontrolních systému svých počítačových sítí. „Životně důležitá fakta jsou v bezpečí," potvrdil mluvčí MHI.

Mitsubishi, největší japonská zbrojovka

Hackeři zaútočili na počítače v loděnicích v městě Kóbe, v nichž MHI staví ponorky a vyrábí komponenty pro jaderné elektrárny.

Těžkému kyberútoku čelil letos i Lockheed, jenž vyrábí například letouny F-15 (ilustrační foto).
Těžkému kyberútoku čelil letos i Lockheed, jenž vyrábí například letouny F-15 (ilustrační foto). | Foto: US Air Force

Cílem útoku se stala i továrna v Nagoji, v níž firma vyrábí řízené střely a raketové motory. Mitsubishi Heavy Industries je největším zbrojním dodavatelem japonské vlády.

Jen za minulý rok získala od ministerstva obrany 215 kontraktů v hodnotě 260 miliard jenů (3,4 miliardy dolarů). Je to téměř čtvrtina z celkového objemu zakázek, které ministerstvo zadalo za dané období.

MHI vyrábí téměř vše od válečných lodí a ponorek až po rakety země-vzduch a vzduch-vzduch. Dodává také americké firmě Boeing křídla pro její stroj Dreamliner 787.

Konvenční ponorky této firmy patří ve světě k nejlepším a přesné informace o nich by se určitě hodily mnohému státu nebo firmě.

Kybernetický útok na MHI přišel v zásadě jen měsíc poté, co japonské ministerstvo vydalo svou každoroční Bílou knihu, v níž volá po větší ochraně před kyberútoky.

Ty letos postihly například řadu americký zbrojních firem, především Lockheed, který vyrábí supermoderní stíhací letouny F-16, F-22, F-35 i bitevní lodě.

 

Právě se děje

Další zprávy