Gyurcsány svolá národní summit. Má řešit finanční krizi

Zdeněk Mihalco
13. 10. 2008 12:53
Kritici: místo o ekonomiku jde o pokus, jak zachránit vládu
Ferenc Gyurcsány, maďarský premiér
Ferenc Gyurcsány, maďarský premiér | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Současní i bývalí prezidenti, nynější i bývalí premiéři, představitelé parlamentních stran včetně opozice, zástupci obchodních svazů, odboroví předáci, zástupci národní banky a další ekonomičtí experti.

Ti všichni mají jednat na socioekonomickém "národním summitu", aby se pokusili nastartovat stagnující maďarskou ekonomiku a zmírnit dopady celosvětové ekonomické krize na Maďarsko, které v posledních dnech zemi zasáhly.

Na mimořádném sjezdu své socialistické strany tento záměr ohlásil maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

Kritici poukazují na to, že jde jen o nový premiérův pokus, jak zajistit přežití vlastní vlády.

Snahy o řešení dopadů ekonomické krize

Summit by se podle Gyurcsányho měl konat do dvou týdnů a mělo by se ho zúčastnit asi 40 až 50 lidí, kteří by během několika měsíců měli dojít k dohodě o dalším fungování ekonomiky a státu.

Panel by podle záměru premiéra měl rozhodnout například o termínu přijetí eura, snižování státních výdajů či navrhnout nový systém financování stran a diskutovat o budoucnosti penzijního systému.

Viktor Orbán je vůdcem opozice, která obviňuje premiéra z přílišného otálení v řešení dopadů krize
Viktor Orbán je vůdcem opozice, která obviňuje premiéra z přílišného otálení v řešení dopadů krize | Foto: Reuters

Premiér také v parlamentu představil takzvaný dvanáctibodový akční plán, který by podle něj měl Maďarsku pomoci v boji s následky celosvětové finanční krize.

Gyurcsány chce mimo jiné snižovat rozpočtový deficit, zmrazit reálné mzdy do poloviny roku 2009 a navrhuje vládní garance pro vklady v bankách. 

Opozice obvinila premiéra, že s návrhy příliš dlouho otálel a oznámila, že svolání národního summitu a snaha o sjednocení národa proti krizi je jen dalším premiérovým pokusem, jak se udržet u moci.

"Kdyby rozuměli, o co (ve finanční krizi) jde, věděli by, že jsou potřebná okamžitá rozhodnutí a na svolávání fóra, které by se konalo za několik týdnů, není čas," citovala agentura MTI mluvčího hlavní opoziční strany Fidesz, Pétera Szíjjártóa.

Opozice zároveň připustila, že na řešení dopadů krize je nutná spolupráce všech stran.

Foto: Aktuálně.cz

Menšinová vláda hledá podporu

Gyurcsány původně svolal mimořádný sjezd socialistů se zdůvodněním, že potřebuje vědět, zda má ještě podporu strany a zda mají socialisté pokračovat v menšinové vládě po dubnovém rozpadu koalice s liberály. Socialisté Gyurcsányho i jeho plány podpořili. Vážného konkurenta na post šéfa strany zatím premiér nemá.

Premiér na sjezdu prohlásil, že je v národním zájmu, aby byla obnovena spolupráce socialistů a liberálů - bývalého koaličního partnera.

Už dříve představil plán na snížení daní, který by podle jeho záměru měl rovněž pomoci nastartovat ekonomiku. Prohlásil, že pokud opatření neprojdou, rezignuje. Opozice včetně liberálů však tento plán na snížení daní odmítala, zejména protože neobsahoval škrty v rozpočtu. Nyní premiér oznámil, že snižování daní bude kvůli nutnosti řešení dopadů celosvětové finanční krize odloženo.

 

Právě se děje

Další zprávy