Gurkhové si vybojovali právo na trvalý pobyt v Británii

Naďa Straková
21. 5. 2009 19:35
Vyhlášení bojovníci z Nepálu získali za službu v armádě právo žít na ostrovech
Joanna Lumleyová s příslušníky nepálského horského kmene radostně vítá rozhodnutí vlády
Joanna Lumleyová s příslušníky nepálského horského kmene radostně vítá rozhodnutí vlády | Foto: Reuters

Londýn - Bojovali za ně v obou světových válkách, v pákistánsko-indickém konfliktu, ve válce o Falklandy i při potlačování komunistického povstání v Malajsii. Většina z nich přesto nesměla v Británii požádat o trvalý pobyt. Až do dneška.

Britská vláda ve čtvrtek rozhodla, že Gurkhové, obávaní a houževnatí bojovníci z centrálního Nepálu, kteří ve službách britské armády bojují již od roku 1815, mají nárok na kompenzaci i trvalý pobyt v Británii.

Doposud se na ostrovech směli usídlit pouze ti Gurkhové, kteří odešli do výslužby před rokem 1997. To se teď však mění.

Aktivisté, kteří se ve věci angažují v čele s britskou herečkou Joannou Lumleyovou, dlouhá léta usilovali o stejné podmínky, jaké mají zahraniční vojáci ve službách britské královny. Těm totiž už po 4 letech pobytu v zemi vzniká nárok na trvalou rezidenci.

Gurkha ukazuje svůj nůž kukri
Gurkha ukazuje svůj nůž kukri | Foto: wikipedia.org

"Po tomto vstřícném gestu jsme dlouho toužili," řekla britské stanici BBC dojatě se slzami v očích herečka indického původu Joanna Lumleyová, jejíž zesnulý otec kdysi bojoval po boku Gurkhů.

Změna imigračních pravidel pro Gurkhy také zahrnuje trvalý pobyt pro manželku a děti do 18 let. Žádosti o trvalý pobyt budou moci podat během dvou let.

Podle ministryně vnitra Jacqui Smithové, která rozhodnutí vlády oznámila v dolní komoře parlamentu, vláda očekává 10 tisíc až 15 tisíc žádostí.

Dojatá bojovnice za práva Gurkhů Joanna Lumleyová
Dojatá bojovnice za práva Gurkhů Joanna Lumleyová | Foto: Reuters

Nepřemožitelní

Svou fyzickou zdatností a sveřepostí si Gurkhové vysloužili pověst nepřemožitelných a obávaných vojáků. K tomu jim zejména v minulosti pomáhal ostrý, zahnutý nůž jménem kukri.

Rozhodnutí britské vlády vyjít příslušníkům nepálských horských kmenů vstříc zjevně ovlivnilo i veřejné mínění.

Britové si podle průzkumů váží oddanosti a loajality nepálských bojovníků, nasazujících za Brity své životy a všeobecně mají za to, že si Gurkhové zaslouží lepší zacházení, než se jim doposud dostalo.

Socha Gurkhy před londýnským ministerstvem obrany
Socha Gurkhy před londýnským ministerstvem obrany | Foto: wikipedia.org

V obou světových válkách Brity bojovalo na 200 tisíc Gurkhů, z toho jich pětina padla. V současnosti 3 500 Gurkhů slouží v britské armádě v Afghánistánu a Iráku.

Ne všichni si ale úspěchů Gurkhů na bojišti váží. Napálští maoisté, kteří vyšli z posledních voleb jako vítězná strana, například považují Gurkhy za žoldáky ve službách kolonialistů, kteří jsou za úplatek schopni čehokoli. Gurkhy kromě Britů najímá také indická armáda, kde v současnosti slouží přes 40 tisíc příslušníků.

 

Právě se děje

Další zprávy