Moskva - Ruská vojska se z krizových oblastí Gruzie stáhnou do měsíce, zůstanou však nadále v Abcházii a Jižní Osetii.
Na tiskové konferenci po jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který coby hlava předsednické země EU vedl trojčlennou misi s mandátem Sedmadvacítky, to prohlásil šéf Kremlu Dmitrij Medveděv.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili po setkání s delegací EU, která se z Moskvy odebrala do Tbilisi, odchod ruských vojáků opatrně přivítal.
"Myslím, že jde o krok kupředu," řekl novinářům, ale dodal, že stažení musí zahrnovat i Jižní Osetii a Abcházii.
"Gruzie se v žádném případě nevzdá kousku své suverenity, kousku svého území," prohlásil prezident.
Jako první by již příští týden měli odejít ruští vojáci z okolí města Poti.
Medveděv zároveň oznámil, že 15. října by v Ženevě měly začít mezinárodní rozhovory o osudu Jižní Osetie a Abcházie, separatistických regionů, které Moskva uznala jako samostatné státy.
"Rusko své závazky plní, což nelze říct o Gruzii," prohlásil Medveděv s tím, že monitorovací mise EU dává záruky, že Gruzie znovu nepoužije síly.
Do Moskvy Sarkozyho doprovodili také vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana a šéf Evropské komise José Manuel Barroso.
Francouzský prezident také Medveděvovi přislíbil, že EU nechá nezávislou komisí přešetřit podíl viny na rozpoutání války v Gruzii.
Více o konfliktu
- Diplomacie: Přetahovaná o konflikt v Gruzii pokračuje
- Postoj ČR: Kreml uvažuje jako za časů SSSR, říká Schwarzenberg
- Od našeho zpravodaje: Tajná výměna uprchlíků mezi Ruskem a Gruzií
Přeloženo z řeči diplomacie: EU netrvá na tom, že by Rusko bylo jediným viníkem, a zkouší tak vůči Kremlu podstatně měkčí kurs než například Spojené státy.
Sarkozy však dal slib i Saakašvilimu: Evropská unie má bedlivě sledovat jednání Moskvy a to, zda své jednotky skutečně stáhne.
"Upřímně - není to ještě za námi," citovala prezidenta Francie BBC. Podle něj musí být ruské jednotky staženy na pozice před začátkem bojů, jinak "vyvodí Evropa důsledky".
Ještě před jednáním se Sarkozym ale ruský prezident Dmitrij Medveděv naznačil, že starý šestibodový plán, který mu před časem Sarkozy předložil, je nutné znova prodiskutovat. Od té doby se podle něj událo mnoho nového.
Podle mnoha politiků se ruská politika od dob studené války mění jen zvolna.
"Pohled na ruské tanky v sousední zemi právě v době čtyřicátého výročí sovětské invaze do Československa ukázal, že pokušení mocenské politiky přetrvávají. Staré rány a nesváry hnisají dál," napsal ve svém komentáři pro Project Syndicate britský ministr zahraničí David Miliband.