Gruzínský prezident Michail Saakašvili prudkou reakci Moskvy bagatelizoval a odmítl také tvrzení, že jeho počínání ovlivnil Washington.
Jak sdělil jeho mluvčí, čtveřice zadržovaných příslušníků GRU byla dnes předána Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Ministr Ivanov: Je to provokace
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden Gruzii pohrozil použitím všech dostupných prostředků k osvobození zatčených mužů.
Z gruzínské metropole byl odvolán velvyslanec Vjačeslav Kovalenko a částečně byla evakuována také ambasáda. Ruské velvyslanectví v Tbilisi také přestalo Gruzíncům vydávat víza pro vstup na území Ruska.
Ministr obrany Ivanov označil obvinění Gruzie za absurdní a provokativní.
"Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby je dnes gruzínská strana obvinila, že chtěli ukrást slunce z oblohy," prohlásil šéf diplomacie.
"Cílem toho všeho je vyprovokovat situaci a zvýšit napětí v rusko-gruzínských vztazích na maximum, aby tak odvrátili pozornost od problémů, kterým v současnosti Gruzie čelí," dodal.
Se žádostí o konzultace se Moskva obrátila i na Radu bezpečnosti OSN a problémem se budou dnes zabývat také ministři obrany zemí Severoatlantické aliance na schůzce ve slovinské Portoroži.
Chladné vztahy mezi Ruskem a Gruzií trvají
Ministr narážel na vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou v posledních letech velmi chladné.
Gruzínští představitelé už dlouho obviňují Moskvu, že podporuje separatisty v Abcházii a Jižní Osetii a že se snaží podkopat vládu prozápadně orientovaného Michaila Saakašviliho, který stanul v čele bývalého svazového státu SSSR v roce 2004.
Gruzínský prezident se netají úmyslem vymanit svou zemi ze sféry vlivu Ruska, usilovat o členství v NATO a o těsnější integraci do dalších západních struktur.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Gruzie se odklání od Ruska, Ukrajina váhá
- Plyn do Gruzie proudí. Z Ruska i z Íránu
- Gruzie žádá stažení ruských vojsk. Marně
Špioni zadrženi
Gruzínská policie zatkla ve čtvrtek příslušníky ruské vojenské rozvědky (GRU) ve Tbilisi a v černomořském přístavu Batumi. Vedle ruských důstojníků skončilo v policejních celách také 12 gruzínských občanů podezřelých z napojení na tuto skupinu.
Všichni obvinění údajně prováděli na území Gruzie výzvědnou činnost ve prospěch Ruska a připravovali provokace. Rovněž jsou podezřelí, že shromažďovali informace týkající se ozbrojených sil a infrastruktury zakavkazského státu.
Podle předsedkyně gruzínského parlamentu Nino Burdžanadzeové mají orgány právní ochrany její země k dispozici "dosti průkazné, závažné materiály potvrzující vinu" zatčených důstojníků ruské vojenské rozvědky.
Současná roztržka s mocným sousedem dále vyostřila napětí, které v Gruzii panuje před komunálními volbami, jež se budou konat 5. října.
Na počátku září bylo zatčeno 20 opozičních politiků, které vláda prezidenta Saakašviliho vinila z přípravy proruského puče.