Google začal mazat lidi. Ve svých virtuálních městech

bh
19. 5. 2008 12:12
Obličeje na snímcích budou rozostřené

Mountain View - Americký internetový gigant Google začal digitálně rozostřovat obličeje lidí, kteří jsou k vidění na více než čtyřiceti virtuálních procházkách po amerických městech.

Aplikace Street View, která umožňuje pohybovat se ve sférickém panoramatu měst pomocí žlutého panáčka-turisty, se totiž chystá vstoupit také do Evropy, kde by ovšem mohla narazit na ochranu práv osobnosti.

"Snímkování úplně kdekoliv s sebou jistě přinese problémy," řekl šéf úřadu EU na ochranu dat, Peter Hustinx. Ve Street View jsou totiž reálné záběry kamer umístěných v monitorovací dodávce Googlu, které ale nebyly registrovány jako bezpečnostní.

Některé záběry ze Street View vzbudily na internetu veselí. Tento muž ale podle svědků pouze opravoval kolo.
Některé záběry ze Street View vzbudily na internetu veselí. Tento muž ale podle svědků pouze opravoval kolo. | Foto: Google Street View

Mluvčí Googlu Katie Stantonová ovšem ve stanovisku pro agenturu AFP odmítla, že by rozmazávání detailů tváře bylo ze strany koncernu ústupkem evropskému právu. Na technologii anonymizace záběrů prý Google pracuje již rok.

"Účelem Street View není prohlížení obrázků lidí, ale budov a prostorů," dodala mluvčí.

Není to ale poprvé, co společnost musela ustoupit stížnostem. V USA již například rozostřila záběry opalující se dívky. Na zveřejnění záběrů si stěžoval také muž načapaný před striptýzovým barem.

Uspěl ale i Pentagon, který argumentoval  bezpečnostními riziky spojenými se záběry blízkosti budovy ve Washingtonu v simulované trojrozměrné procházce americkou metropolí.

Čtěte více: Google nesmí snímkovat základny USA

 

Právě se děje

Další zprávy