Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém

Lucie Kalivodová
8. 7. 2009 13:09
Rychlost, jednoduchost a bezpečnost jsou klíčovými slovy pro Chrome OS.

New York - Americká společnost Google na svém blogu oznámila, že vyvíjí vlastní operační systém pro osobní počítače.

Software s názvem Chrome OS by měl být zabudován do malých, levných notebooků a do budoucna také do stolních PC. První počítače s tímto operačním systémem by měly přijít na trh v druhé polovině příštího roku.

Google má dlouhodobě ambice ohrozit dominantní postavení společnosti Microsoft na trhu. Loni například představil vlastní internetový prohlížeč Chrome, který konkuruje microsoftovému prohlížeči Internet Explorer.

"Rychlost, jednoduchost a bezpečnost jsou klíčovými slovy pro Chrome OS," píše Google na svém blogu. Jádrem (kernelem) Chrome OS bude Linux, jehož zdrojový kód je na rozdíl od produktů Microsoftu nebo Apple Inc. volně k dispozici a kdokoli jej může svobodně využívat či upravovat.

Mobilní telefon od Googlu.
Mobilní telefon od Googlu. | Foto: Reuters

Podle společnosti Google by měl být přístup na internet s novým systémem Chrome možný za několik sekund. Google se chce v inovacích podle vlastních slov vrátit ke kořenům.

"Zcela jsme překopali výchozí bezpečnostní architekturu operačního systému, aby se uživatelé nemuseli starat o viry, malware a bezpečnostní aktualizace," píše Google.

Google vyrábí také mobilní telefony s vlastním softwarem Android. Přístroj nese název G1 a je levnější variantou k popularní hračce Applu, iPhonu.

Zpráva přichází jen několik měsíců před tím, než Microsoft vypustí novou verzi svého operačního systému nazvanou Windows 7. Microsoft ji bude prodávat o 8 procent levněji, aby tak přilákal klientelu, která kvůli krizi začala šetřit.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy