Prohlížeč Firefox boduje, v Evropě poráží nový Explorer

Ekonomika Ekonomika
15. 6. 2009 20:01
Prohlížeč Firefox ve své nové verzi posiluje. Předstihl v počtu uživatelů nový Explorer.
Lišce dává před Explorerem přednost stále více lidí.
Lišce dává před Explorerem přednost stále více lidí. | Foto: Czilla.cz

Brno - Opomíjený příbuzný masového prohlížeče Microsoft Internet Explorer? Už nejspíš ne nadlouho. Prohlížeč Firefox nadace Mozilla Foundation by podle některých průzkumů mohl ještě letos ovládnout světový trh. Konkrétně jeho nová verze s číslem 3.

Informovala o tom ČTK s odvoláním na průzkum německých odborníků ze společnosti Fittkau & Maaß. Ti po oblíbenosti prohlížečů pátrali mezi 120 tisíci německy mluvících uživatelů internetu.

Evropský trh už si Firefox podmanil, konkrétně letos v březnu, kdy se na starém kontinentu stal nejpoužívanějším internetovým prohlížečem.

Například mezi německy mluvícími uživateli mu podle průzkumu dává přednost před novými verzemi jiných prohlížečů 40 procent uživatelů. Microsoft pro svůj Explorer s verzemi 7 a 8 získal jen 38 procent z nich.

Liška boduje jen v nové verzi

Platí to však jen pro nejnovější verze prohlížečů. Po přičtení uživatelů starších verzí je Microsoft mezi německy mluvícími uživateli i nadále jedničkou na trhu. Předky Exploreru 7 nebo 8 totiž používá celých 12 procent lidí.

Nijak výrazný není ani podíl dalších prohlížečů. Safari společnosti Apple používá 3,1 procenta lidí, program Opera 2,4 procenta a Chrome od firmy Google 1,3 procenta uživatelů.

Microsoft suverénně ovládá i světový trh, má na něm 66 procentní zastoupení. Firefox celosvětově oslovil jen 23 procent uživatelů internetu.

Silnější pozici Firefoxu v Evropě nejspíš napomohlo i tlak Evropské komise, která Microsoft pranýřuje za monopolizaci trhu.

Proto Microsoft prodává v Evropě nejnovější verzi Windows s číslem 7 bez prohlížeče Internet Explorer.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy