Geologové našli v Afghánistánu kovy za bilion dolarů

Martin Novák Martin Novák, Karel Toman
14. 6. 2010 12:02
Obrovská naleziště mohou změnit Afghánistán, ale i k horšímu
Momentka z afghánského venkova.
Momentka z afghánského venkova. | Foto: Reuters

Kábul - V Afghánské půdě se možná skrývá bohatství, o jakém se obyvatelům jedné z nejchudších zemí světa ani nesnilo.

Tým amerických geologů prováděl vůbec poprvé průzkum v mnoha částech země, včetně jihu a východu, kde je nejhorší bezpečnostní situaci kvůli pokračujícím bojům sil NATO a afghánské armády s Talibanem.

Výsledek průzkumu je ohromující. Vědci narazili na ložiska mědi, kobaltu, železa i zlata. Objevili prý také obrovské zásoby lithia, suroviny nepostradatelné pro výrobu baterií, laptopů a mobilních telefonů.

Používá se i v bateriích elektromobilů, které jsou nejspíš na začátku globálního boomu.

Přibližně odhadovaná hodnota zásob kovů činí bilion dolarů (ano, skutečně bilion, nejde o překlep či špatný překlad z angličtiny).

Pentagon ve své zprávě ke geologické studii doslova uvádí, že Afghánistán má šanci stát se Saúdskou Arábií v produkci lithia.

Saúdská Arábie má největší zásoby ropy na světě a příjmy z její těžby tuto zemi během několika desetiletí přenesly z chudoby mezi nejbohatší země světa.

Afghánistán však pro těžbu nemá žádnou infrastrukturu, takže vše je otázkou vzdálenější budoucnosti. Také záleží na tom, zda bezpečnostní situace v zemi umožní zahraniční investice.

Pohled na Kábul.
Pohled na Kábul. | Foto: Reuters

"Potenciál je tam obrovský, ale záleží na mnoha faktorech, zda bude využit," citoval deník New York Times Davida Petraeuse, šéfa amerického Centrálního velitelství (CENTCOM), pod které spadají americké jednotky na Blízkém východě a ve Střední Asii.

Spojené státy nyní mají v Afghánistánu 94 tisíc vojáků.

Afghánský průmysl, který byl vždy omezený, se zhroutil během občanské války v první polovině devadesátých let. Těžbu zemního plynu Afghánci zastavili už v osmdesátých letech, protože nebyla rentabilní.

Podle deníku New York Times, který o objevu informoval jako první, může nález ložisek ještě více zintenzívnit válku v Afghánistánu, prohloubit korupci mezi ministry a státní úředníky a navíc přilákat jako zájemce o kontrakty na těžbu Čínu.

Foto: Aktuálně.cz

Dvě čínské firmy už ohlásily plán investovat čtyři miliardy dolarů do velkého měděného dolu Anjak jižně od Kábulu. To představuje dosud největší nevojenskou investici v zemi.

Tento rok se také očekává výzva k podání mezinárodních nabídek na smlouvu k vytěžení až 1,8 miliardy tun železné rudy v hornatém regionu Hadžigak, kde je podle afhánského ministerstva dolů největší nevytěžené ložisko v Asii. I na to si dělají zálusk firmy z Číny a Indie.

Objevena ale byla v Afgánistánu i ložiska vzácných kovů, kterých začíná být ve světě akutní nedostatek. Našlo se i niobium, měkký kov používaný k výrobě supravodivé oceli, a velká ložiska zlata v paštunských oblastech na jihu země.


 

 

Právě se děje

Další zprávy