Kapské město - Tvrzení, že by myši mohly zabíjet a požírat ptáky, by ještě nedávno asi téměř každý označil za nesmyslné. Dnes už ale ne.
Jihoafrický vědecký tým prokázal, že tento nepravděpodobný jev skutečně existuje. Na ostrově Gough v jižním Atlantiku.
Jeden z nejzapadlejších koutů planety leží zhruba 1600 kilometrů západně od jihoafrického pobřeží. Poblíž Svaté Heleny, kde dožil své poslední dny ve vyhnanství Napoleon.
Ostrov o rozměrech šest krát osm kilometrů patří Velké Británii, ale lidmi není obydlen. Zato na něm sídlí velké množství ptactva, jde dokonce o jednu z nejzachovalejších přírodních ptačích rezervací na světě.
Tedy lépe řečeno šlo.
Netypický predátor
Ornitologové si před několika lety povšimli, že počet albatrosů a některých dalších vzácných druhů na Goughu klesá. V roce 2001 pak poprvé vyslovili šokující domněnku, že za úbytkem opeřenců stojí myši.
V nepřítomnosti větších savců a vedeni potřebou hledat si potravu na malém území napadají hlodavci hnízda albatrosů. Mláďata těchto ptáků jsou totiž až do osmého měsíce života zcela závislá na potravě, kterou jim přinesou rodiče, a do té doby sedí v hnízdě.
Hlodavcům, kteří útočí v až desetičlenných skupinách, se tak nedokáží ubránit.
Jihoafrický ornitolog a profesor univerzity v Kapském městě Ross Wanless nyní zveřejnil výsledek své několikaleté práce, která obsahuje i videozáznamy. Je na nich vidět, jak "myší komanda" napadají malé albatrosy a další druhy ptáků.
A jedí je zaživa, dokud ptáci nevykrvácí nebo jim neselžou životně důležité orgány.
Nikde jinde na zeměkouli se patrně taková anomálie neodehrává. Počet ptačích obětí na ostrově odhaduje Jihoafričan možná až na milion ročně.
"Myši na Goughu patří k největším na světě. Hlavně v zimě napadají ptáky a také se požírají mezi sebou navzájem. Gough v zimě opravdu není hezkým místem, pokud jste mořským ptákem nebo myší," citoval Wanlesse časopis National Geographic.
Britové možná přivezou jed
Myši na Goughu jsou větší než než ty "obyčejné". Váží třicet až čtyřicet gramů, zatímco obvyklá hmotnost malého hlodavce je patnáct gramů.
"Myši a další malá zvířata mají tendenci postupně dosahovat větších rozměrů, pokud jsou vysazeny na ostrovech a ještě k tomu v chladnějším podnebí," řekl BBC britský biolog Richard Cuthbert.
Myši se dostaly na Gough v devatenáctém století na zaoceánských lodích. Vzhledem k tomu, že vážně ohrožují vzácnou ptačí populaci, budou možná nakonec jejich dny v této oblasti sečteny.
Britští specialisté zvažují, že hlodavce na ostrově vyhubí. A to buď jedem nebo záměrným zavlečením smrtící epidemie na ostrov.