Gauck: Německo musí dostát závazku pomáhat uprchlíkům. I Němci museli kdysi odejít, připomněl

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2016 23:17
"Existenciální zkušenost ztráty domova je uprchlíkům na celém světě společná," řekl spolkový prezident Joachim Gauck několika stovkám převážně starších přítomných, když v asi půlhodinovém projevu srovnal osud před více než 70. lety vyhnaných Němců s dnešními uprchlíky. Dnešní uprchlíci stejně jako dříve vysídlení podle něj prožívají složitou a často traumatickou cestu z domova, smutek ze ztráty, ale také pocit, že jsou ve své nové vlasti cizí.
Německý prezident Joachim Gauck
Německý prezident Joachim Gauck | Foto: Reuters

Berlín - Německo musí dostát svému závazku pomáhat uprchlíkům, je přesvědčen spolkový prezident Joachim Gauck. Zároveň se musí zabývat otázkou, jak plnit tuto právní a morální povinnost, aniž by byla ohrožena stabilita země a soudržnost společnosti.

Gauck to řekl v projevu při příležitosti sobotního Dne vlasti, který každoročně pořádá Svaz vyhnanců (BdV) zastřešující organizace Němců vysídlených z některých evropských zemí po druhé světové válce.

"Zůstaneme věrni našim základům demokracie a práva. A budeme nadále formováni duchem humánnosti a postojem otevřenosti, připravenosti pomáhat a lidskosti vůči pronásledovaným, vyhnaným a práv zbaveným. To zůstane naším typickým znakem. To chceme, toho se nevzdáme," nechal se slyšet německý prezident.

V asi půlhodinovém projevu srovnal osud před více než 70. lety vyhnaných Němců s dnešními uprchlíky. "Existenciální zkušenost ztráty domova je uprchlíkům na celém světě společná," řekl Gauck několika stovkám převážně starších přítomných. Dnešní uprchlíci stejně jako dříve vysídlení podle něj prožívají složitou a často traumatickou cestu z domova, smutek ze ztráty, ale také pocit, že jsou ve své nové vlasti cizí.

Zároveň Gauck zdůraznil rozdíly, které mezi oběma příklady vidí. Tehdejší vyhnanci hovořili stejným jazykem, vyznávali stejné náboženství a patřili ke stejné kultuře, podotkl. Také do Německa přicházeli s tím, že už se do zemí, z nichž přišli, nikdy nastálo nevrátí, čemuž tak dnes vždy není.

Současné přistěhovalectví uprchlíků je spojené i s riziky, poznamenal také německý prezident. "Žádná země, která přijímá lidi potřebující ochranu, nemůže zcela vyloučit, že se mezi běžence přimíchají i lidé, kteří zemi, která je přijme, chtějí škodit, nebo že se po příchodu radikalizují," míní.

I kvůli větším rozdílům mezi dnešními běženci je podle Gaucka třeba počítat s tím, že integrace přistěhovalců bude nějakou dobu trvat. "Je potřeba času začlenit uprchlíky do společnosti a je potřeba času, aby si tuzemští obyvatelé zvykli na měnící se společnost," je přesvědčen.

 

Právě se děje

Další zprávy