Londýn - Rabování v Londýně a dalších městech Británie organizují mladiství členové pouličních gangů s pomocí chytrých telefonů BlackBerry.
Používají k tomu systém soukromých zpráv zvaný BBM, protože policie je - na rozdíl od klasických SMS nebo sociálních sítí Twitter a Facebook - nemůže monitorovat.
BBMs propojují uživatele prostřednictvím soukromých PIN kódů. Kanadská společnost Research in Motion (RIM), která telefony BlackBerry vyrábí, systém navrhla s ohledem na podnikatele tak, aby byl extrémně odolný vůči sledování.
Gangy používají BBMs, protože jejich členům umožňují okamžitou vzájemnou komunikaci, která je bezpečná, rychlá a navíc nic nestojí.
Telefony BlackBerries jsou obecně levnější než iPhone nebo přístroje se systémem Android. Jejich software uživatelům dovoluje komunikovat způsobem podobným tradičním zprávám SMS, ale fakticky zadarmo, protože komunikace se děje přes internet.
Analytici tvrdí, že mezi mladými lidmi tento systém zcela vytlačuje SMS zprávy. Podle studie úřadu OFCOM, dohlížejícího na britské telekomunikační společnosti, už 37 procent teenagerů v Británii používá handsety BlackBerry.
Policie je na BBM krátká
Pro policii tato technologie představuje ohromný problém. Zatímco veřejné sociální sítě jako Twitter a Facebook mohou policejní analytici sledovat v reálném čase za pomoci relativně jednoduchého softwaru, konverzace prostřednictvím BBM je pro ně nedostupná.
Zprávy jsou velmi pečlivě šifrované, a to prostřednictvím algoritmu zvaného Triple-DES, který znemožňuje jejich dešifrování běžnými metodami.
Dekódování BBM je sice možné, jedná se ale už o složitou špionážní práci, kterou navíc musí povolit britské ministerstvo vnitra. Obvykle to ovšem dělá jen v takových případech, jako jsou mezinárodní terorismus nebo kontrašpionáž.
Možnost, že by je udělilo kvůli loupícím nezletilým, je nepravděpodobná.
Policie by také mohla společnost RIM právní cestou donutit, aby jí předala dešifrované verze zpráv BBM. V Londýně a dalších městech je ale třeba reagovat rychle. Dešifrování zpráv je "na dlouhé lokte" a násilí musí úřady zastavit hned.
"Všichni pojďte rabovat do centra!"
Mark Duggan, jehož smrt poskytla záminku k pouličním bouřím v Londýně, poslal minulý čtvrtek krátce předtím, než ho policie zastřelila, BBM své přítelkyni.
"Sledují mě policajti," napsal v ní. Duggan byl údajně členem tottenhamského pouličního gangu Star, a jeho členové pak rozšířili zprávu o jeho smrti také prostřednictvím BBMs.
O víkendu už ale začaly mezi majiteli telefonů BlackBerry kolovat jiné hromadné zprávy. "Všichni z celého Londýna do centra města, na Oxford Circus!! Budou se rozbíjet výlohy obchodů, tak si přijďte pro (nějaké věci zadarmo)... Pokud uvidíte policajta... STŘÍLEJTE!!!" citoval z jedné z nich list The Guardian.
Výrobce telefonů BlackBerry v noci na úterý prohlásil, že bude s policií spolupracovat při prošetřování tvrzení, že jeho populární služba BBM byla ústředním nástrojem při organizování pouličních bouří v Londýně.
Předtím však tvrdil, že dokonce ani on není schopen dešifrovat BBMs, když už jsou odeslány.
Svolávání uklízečů
Moderní technologie ale v Londýně neslouží jen loupeživým gangům. Pomocí veřejných sociálních sítí se svolávají i ostatní obyvatelé města, a to k úklidu v ulicích.
Stránka The RiotCleanup Twitter nashromáždila za méně než deset hodin 50 000 čtenářů a průběžně uvádí místa, kam je třeba jít uklízet.
Na Facebooku vznikla podobná stránka a stala se hlavním zdrojem informací pro dobrovolníky, kteří si přejí přiložit ruku k dílu a dát Londýn do pořádku.
Kromě těchto stránek se na veřejných sociálních sítích objevují i jiné, které se snaží pomoci při chytání těch, kdo loupí a ničí.
Například na účet Catch A Looter na Tumblr.com mohou lidé posílat fotky rabujících, které jsou tu pak vystaveny k možné identifikaci.