Gang Romů si na dávkách "vydělal" 800 tisíc liber

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 5. 2011 22:39
Rumuni falšovali doklady a jezdili si do Británie pro dávky, které jim nepříslušely

Londýn - Před britským soudem stanul organizovaný gang rumunských Romů, kteří ve velkém zneužívali tamní sociální systém.

Vytvořili síť lidí, kteří létali na ostrovy a prostřednictvím padělaných dokladů a pracovních referencí získali čísla sociálních pojistek, na jejichž základě z královských úřadů postupně vymámili 800 tisíc liber.

Aby měli z kořisti co možná největší užitek, vozili peníze anglických daňových poplatníků do Rumunska, kde si za ně koupili mnohem více.

Město Tandar v západním Rumunsku, kde většina členů gangu žila, se začalo doslova měnit před očima. V centru vyrostly luxusní rezidence a po ulicích začala jezdit drahá BMW a Land Rovery.

Teď to ale podvodníky přijde draho: kromě britského sociálního systému na vlastní oči otestují také kvalitu královského vězeňství. Soud totiž poslal devět členů organizované skupiny podvodníků na deset let do vězení.

Mozkem gangu byl šestatřicetiletý Telus Demitru, který do Velké Británie poprvé přicestoval už v roce 1999, ale o tři roky později byl vyhoštěn.

Rumunští Romové ve Francii.
Rumunští Romové ve Francii. | Foto: Reuters

Od roku 2003 až do svého dopadení v roce 2009 nicméně podporoval ostatní členy skupiny tím, že jim poskytovat falešné dokumenty britského ministerstva vnitra, padělané doklady a falešné rumunské rodné listy. Spolu s falešnými pracovními referencemi to pak rumunským Romům stačilo k tomu, aby na ostrovech získali sociální dávky.

Podle platných předpisů Evropské unie totiž tím, že někdo delší dobu pracuje v jiné členské zemi a platí v ní sociální pojištění, automaticky získává nárok i na sociální dávky.

Zadržená žena vezla domů 13 tisíc eur

Rumuni si prostě létali do Británie jen pro dávky. Například Claudia Raduová byla při svém zatčení na londýnském letišti zadržena s 13 tisíci eur a 1800 librami. Měla je zabalené v příručním zavazadle.

Soudce Gregory Stone označil počínání Rumunů za vysoce organizovaný a sofistikovaný zločin, který byl navíc prováděn opakovaně a po dlouhou dobu.

"Bylo to významné podkopání britského sociálního systému - rozsáhlý a dlouhodobý podvod, kterého se dopouštěli po dlouhou dobu," cituje z rozsudku deník Guardian.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy