Sarkozy a Barroso na sebe křičeli kvůli Romům

ČTK Radim Klekner ČTK, Radim Klekner
16. 9. 2010 20:17
Byla "mužná a samčí", popsal rozpravu státníků lucemburský premiér Juncker
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu.
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso měli ve čtvrtek na vrcholné schůzce Evropské unie živou výměnu názorů ohledně vyhošťování balkánských Romů z Francie. Potvrdili to další účastníci summitu.

Sarkozy po skončení jednání řekl, že Paříž bude i přes kritiku postupu vůči Romům pokračovat v likvidaci nelegálních táborů, ať už je obývá kdokoli. Popřel, že by se s Barrosem nějak hlasitě hádal, názorový spor nicméně připustil.

"Pokud tam byl někdo, kdo byl klidný a kdo se zdržel přehnaných komentářů, tak jsem to byl já," řekl Sarkozy ke zprávám o prudké výměně názorů s šéfem komise. Dodal, že oceňuje, že se Barroso staví za své podřízené (eurokomisařku). "Avšak já jsem šéfem francouzského státu, nemůžu nechat urážet mou zem," prohlásil francouzský prezident.

"Byla to velká sranda," popsal jednání ministr Karel Schwarzenberg.

"Byla mužná a samčí," nastínil rozpravu lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Hrozba kárných opatření

Komise má podezření, že francouzská praxe porušuje unijní zákony, a její lucemburská členka Viviane Redingová kvůli tomu Francii tento týden pohrozila právními kroky

Paříž pochybení odmítá a tvrdí, že postupuje v souladu s unijním právem. Redingová vyjádřila také překvapení, že k takovým věcem, k jakým nyní dochází ve Francii, může docházet i tak dlouhou dobu po druhé světové válce. To se však Francii nelíbilo a Sarkozy řekl, že je jejími slovy Paříž "hluboce šokována".

Český premiér Petr Nečas dnes v Bruselu nepřímo podpořil francouzský postoj.

"Jsem přesvědčen, že i v případě členské země Evropské unie, když tam pobývá občan z cizí členské země EU, má právo vyžadovat, aby tam pracoval studoval, nebo prokázal, že má prostředky na obživu. Ta členská země má právo vyžadovat dodržování svých vlastních zákonů," řekl Nečas novinářům

Není to totéž co transport smrti

Francie se v srpnu rozhodla zlikvidovat tři sta romských táborů a odsunout jejich obyvatele zpět tam, odkud přišli. Tedy do členských zemí Evropské unie Bulharska a Rumunska.

Eurokomisařka Vivian Redingová.
Eurokomisařka Vivian Redingová. | Foto: EK
 

Deportace by se měly týkat osmi tisíc Romů. Francouzské úřady jim předhazují radikální nárůst drobných krádeží, prostituce a práce na černo ve městech, u kterých se tábory nacházejí.

"Letenka do členského státu Evropské unie, navíc do země původu (odsunutých osob), není totéž co transport smrti a plynová komora," upozornil Lellouche Redingovou.

Evropská komise do čtrnácti dnů rozhodne o tom, jak s celou záležitostí naloží. Deportace namířené proti jedné skupině obyvatel totiž odporují evropskému právu o volném pohybu osob a zboží.

Na stranu Francie se postavil i Berlusconi

Do sporu se vložil i prezident Nicolas Sarkozy, který na adresu Redingové řekl, že by Romové měli být z Francie odsunuti do země jejího původu, tedy Lucemburska.

Francouze v jejich sporu s Evropskou komisí nezapomněl podpořit italský premiér Silvio Berlusconi, jehož země romské invazi čelí rovněž. Italské úřady začaly s likvidací romských táborů již před časem.

"Romský problém není specifický pro Francii," zdůraznil. "Týká se to celé Evropy." 

Romská populace v Evropě je odhadována na osm až dvanáct milionů osob. Romská komunita navzdory řadám opatření nadále migruje v rámci jednotlivých zemí i mimo ně a sčítání lidu zpravidla bojkotuje. Census je obtížný i z toho důvodu, že většina Romů nemá trvalé bydliště.

Nejvíce Romů žije již po léta právě v Bulharsku a Rumunsku, další velké populace pobývají na Slovensku, v Maďarsku a v zemích bývalé Jugoslávie. Silnou romskou menšinu má Francie, zejména jih země, a také Španělsko.

 

Právě se děje

Další zprávy