Fukušima je prý bezpečná. Politik vypil vodu z reaktoru

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 11. 2011 12:58
Při konzumaci dekontaminované vody se ale poslanec klepal strachy
Až do dna. Voda z Fukušimy už je prý neškodná.
Až do dna. Voda z Fukušimy už je prý neškodná. | Foto: Reuters

Tokio - Ačkoliv odborníci jsou skeptičtí a tvrdí, že odstranění následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima potrvá desítky let, japonští politici nepolevují ve snahách přesvědčit veřejnost o tom, že hrozba pominula.

Nejnověji se k této iniciativě připojil poslanec Jasuhiro Sonoda, který před novináři vypil sklenici dekontaminované vody z nádrže v areálu prvních dvou reaktorů.

Reagoval tím na opakovanou kritiku médií, podle nichž je procedura dekontaminace předtím, než je voda z Fukušimy používána například na zalévání rostlin, nedostatečná.

O tom, že i Sonodu, který je zároveň mluvčím japonského kabinetu v parlamentu, nahlodávají pochybnosti, svědčí fakt, že byl při ostentativní konzumaci vody viditelně nervózní. Když pokládal prázdnou sklenku, třásly se mu ruce.

"Vypití dekontaminované vody nestačí, musíme prezentovat data, která to potvrdí," připustil posléze.

Dalším pokusem o uklidnění veřejnosti proto bude pozvání novinářů přímo do fukušimského areálu, jež bylo avizováno na 12. listopadu.

Půjde o vůbec první příležitost, kdy budou mít zástupci médií možnost na vlastní oči vidět rozsah poškození, které 11. března způsobilo rozsáhlé zemětřesení a následná tsunami.

K podobné akci jako Jasuri Sonoda se už v dubnu uchýlil mluvčí japonské vlády Jukio Edano. Během dvoudenní PR akce se snažil rehabilitovat poptávku po fukušimských potravinách - především ovoci a zelenině - tím, že se před objektivy novinářů s chutí zakousl do rajčete a jahod z města Iwaki, ležícího zhruba 100 kilometrů severovýchodně od Fukušimy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy