Fukušima je prý bezpečná. Politik vypil vodu z reaktoru

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 11. 2011 12:58
Při konzumaci dekontaminované vody se ale poslanec klepal strachy
Až do dna. Voda z Fukušimy už je prý neškodná.
Až do dna. Voda z Fukušimy už je prý neškodná. | Foto: Reuters

Tokio - Ačkoliv odborníci jsou skeptičtí a tvrdí, že odstranění následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima potrvá desítky let, japonští politici nepolevují ve snahách přesvědčit veřejnost o tom, že hrozba pominula.

Nejnověji se k této iniciativě připojil poslanec Jasuhiro Sonoda, který před novináři vypil sklenici dekontaminované vody z nádrže v areálu prvních dvou reaktorů.

Reagoval tím na opakovanou kritiku médií, podle nichž je procedura dekontaminace předtím, než je voda z Fukušimy používána například na zalévání rostlin, nedostatečná.

O tom, že i Sonodu, který je zároveň mluvčím japonského kabinetu v parlamentu, nahlodávají pochybnosti, svědčí fakt, že byl při ostentativní konzumaci vody viditelně nervózní. Když pokládal prázdnou sklenku, třásly se mu ruce.

"Vypití dekontaminované vody nestačí, musíme prezentovat data, která to potvrdí," připustil posléze.

Dalším pokusem o uklidnění veřejnosti proto bude pozvání novinářů přímo do fukušimského areálu, jež bylo avizováno na 12. listopadu.

Půjde o vůbec první příležitost, kdy budou mít zástupci médií možnost na vlastní oči vidět rozsah poškození, které 11. března způsobilo rozsáhlé zemětřesení a následná tsunami.

K podobné akci jako Jasuri Sonoda se už v dubnu uchýlil mluvčí japonské vlády Jukio Edano. Během dvoudenní PR akce se snažil rehabilitovat poptávku po fukušimských potravinách - především ovoci a zelenině - tím, že se před objektivy novinářů s chutí zakousl do rajčete a jahod z města Iwaki, ležícího zhruba 100 kilometrů severovýchodně od Fukušimy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy