reklama
 
 

Fukušima je prý bezpečná. Politik vypil vodu z reaktoru

1. 11. 2011 12:58
Při konzumaci dekontaminované vody se ale poslanec klepal strachy

Tokio - Ačkoliv odborníci jsou skeptičtí a tvrdí, že odstranění následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima potrvá desítky let, japonští politici nepolevují ve snahách přesvědčit veřejnost o tom, že hrozba pominula.

Nejnověji se k této iniciativě připojil poslanec Jasuhiro Sonoda, který před novináři vypil sklenici dekontaminované vody z nádrže v areálu prvních dvou reaktorů.

Reagoval tím na opakovanou kritiku médií, podle nichž je procedura dekontaminace předtím, než je voda z Fukušimy používána například na zalévání rostlin, nedostatečná.

O tom, že i Sonodu, který je zároveň mluvčím japonského kabinetu v parlamentu, nahlodávají pochybnosti, svědčí fakt, že byl při ostentativní konzumaci vody viditelně nervózní. Když pokládal prázdnou sklenku, třásly se mu ruce.

"Vypití dekontaminované vody nestačí, musíme prezentovat data, která to potvrdí," připustil posléze.

Dalším pokusem o uklidnění veřejnosti proto bude pozvání novinářů přímo do fukušimského areálu, jež bylo avizováno na 12. listopadu.

Půjde o vůbec první příležitost, kdy budou mít zástupci médií možnost na vlastní oči vidět rozsah poškození, které 11. března způsobilo rozsáhlé zemětřesení a následná tsunami.

K podobné akci jako Jasuri Sonoda se už v dubnu uchýlil mluvčí japonské vlády Jukio Edano. Během dvoudenní PR akce se snažil rehabilitovat poptávku po fukušimských potravinách - především ovoci a zelenině - tím, že se před objektivy novinářů s chutí zakousl do rajčete a jahod z města Iwaki, ležícího zhruba 100 kilometrů severovýchodně od Fukušimy.

autor: Petr Jemelka | 1. 11. 2011 12:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama