Fukušima - Radiace ve druhém reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou minulý rok fatálně poškodily zemětřesení a následná tsunami, je stále desetkrát vyšší než smrtelná dávka.
Hladina vody, jež jádro nouzově ochlazuje, navíc klesla na pouhých 60 centimetrů.
Ještě v prosinci minulého roku přitom japonská vláda ujišťovala, že je Fukušima stabilizovaná a hladina chladící vody dosahuje deseti metrů.
Nezbývá tak, než do reaktorové budovy dál pumpovat vodu a čekat, než jádro elektrárny úplně vychladne. To ale může trvat velmi dlouho.
Vyplývá to z interních průzkumů, které znovu vyvolávají pochyby o stabilitě komplexu, jehož poškození způsobilo nejhorší jadernou havárii od výbuchu v ukrajinském Černobylu.
Teprve druhý úplný průzkum rozsahu škod provedl robot vybavený minikamerou, teploměrem, dozimetrem a měřidlem úrovně vody.
Záběry, jež sonda stihla v reaktoru natočit, ukazují, že chladící voda obsahuje žluté usazeniny. Jakého jsou původu, technici nevědí. Předpokládají ale, že se jedná o usazeniny nebo prachové částice.
Při lednovém průzkumu robot hladinu vody vůbec nedokázal změřit, poskytl jen snímky s vodní párou, neidentifikovatelnými částmi a zkorodovaným kovovým zařízením, které poškodila radiace, horko a vlhkost.
Ukazuje se tak, že Japonci skutečný rozsah poškození elektrárny přesně neznají.
To, co automatická sonda objevila, je podle odborníků alarmující. Situace v reaktorových budovách jedna a tři, kde rovněž došlo k roztavení většiny palivových tyčí, přitom může být ještě horší.
Podle simulací se totiž v reaktoru číslo jedna protavilo jádrem více paliva než ve dvojce. Úroveň radiace je ale podle všeho nejvyšší v trojce.
Elektrárenská společnost Tepco nicméně ujišťuje, že teplota vody uvnitř reaktorové místnosti číslo dvě dosahuje "pouze" padesáti stupňů a takzvané chladné odstavení je na zdárné cestě.
Naměřená radiace 70 sievertů za hodinu je však tak vysoká, že v ní nemohou pracovat ani roboti. Sonda, jež poslední průzkum prováděla, by v daných podmínkách vydržela pouze 14 hodin.
Tepco navíc přiznává, že by elektrárna v případě dalšího zemětřesení nebo tsunami mohla způsobit další jadernou katastrofu.
Krom toho z ní stále uniká radiace. Při posledním úniku minulý týden vyteklo do oceánu 120 tun kontaminované vody.
Havárie už si v Japonsku vynutila evakuaci 100 tisíc lidí a do značné míry změnila pohled světa na jadernou energetiku.