Japonsko uctilo oběti tsunami, Tokio řeklo "ne" jádru

ČTK ČTK
11. 3. 2012 8:57
Japonskem se rozezněly budhistické zvony, ale i protesty proti atomové energii
Foto: Reuters

Rikuzentakata - Minutou ticha a modlitbami si dnes připomnělo Japonsko zemětřesení, které spolu s přívalovou vlnou cunami zdevastovalo právě před rokem jeho severovýchodní pobřeží.

Katastrofa připravila o život na 20 tisíc lidí a způsobila nejhorší jadernou krizi na světě za posledního čtvrt století.

Ticho zavládlo na japonských ostrovech přesně ve 14:46 místního času (6:46 středoevropského času) ve chvíli, kdy 11. března 2011 zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice udeřilo.

Ve zničeném městě Rikuzentakata se rozezněly sirény a buddhistický kněz udeřil do velkého zvonu v poškozeném chrámu.

V Tokiu se konala protijaderná demonstrace

Ve stejnou chvíli drželi ticho v budově národního divadla v hlavním městě Tokiu také císař Akihito s císařovnou Mičiko, předseda vlády Jošihiko Noda a stovky dalších lidí oblečených v černém na znamení smutku.

V Tokiu uctili tichem oběti také účastníci protijaderné demonstrace. Pak se vydali na pochod k ústředí firmy Tokyo Electric Power, která provozovala jadernou elektrárnu ve Fukušimě, poškozenou živlem.

Proti jaderné energii ale během uplynulého roku vzrostl nesouhlas japonské veřejnosti všeobecně. Z celkem 54 japonských reaktorů jsou nyní v provozu dva, ostatní procházejí běžnou kontrolou nebo testy kvůli možné podobné živelní katastrofě.

Zemětřesení bylo nejsilnější, jaké kdy bylo na japonských ostrovech zaznamenáno. Vyvolalo cunami, která v některých částech dosahovala přes dvacet metrů výšky. Na severovýchodním pobřeží Japonska zlikvidovala desetitisíce domů a zanechala za sebou všude jen obraz zkázu.

Vlna ale vyřadila z provozu i chladicí systém jaderné elektrárny ve Fukušimě. Následně se roztavilo jaderné palivo ve třech reaktorech a do povětří uniklo množství radiace. Do bezpečí se musely uchýlit statisíce lidí, kteří dosud žijí v provizorních podmínkách. Pro 20kilometrové pásmo v okolí elektrárny stále platí zákaz vstupu.

Na seznamu pohřešovaných zůstává 3155 osob a v pátrání po nich pokračuje jak policie, tak jejich příbuzní.

 

Právě se děje

Další zprávy