S odvoláním na organizaci Human Rights Watch to napsal deník Financial Times. List upozorňuje, že pokud se tato informace potvrdí, bude mít Polsko jako člen Evropské unie vážné problémy. EU s vyslýchacími a vyšetřovacími praktikami, které vůči podezřelým teroristům uplatňují Spojené státy, ostře nesouhlasí.
Human Rights Watch podle svého prohlášení disponuje silnými důkazy o tom, že právě Polsko a Rumunsko patřily k zemím, které povolily CIA mít na jejich půdě tajná vězení. Jako příklad uvádí letové záznamy ze strojů CIA převážejících zajatce z Afghánistánu.
"Jsme si poměrně jisti tím, že taková zařízení existují minimálně v Polsku a Rumunsku," prohlásil podle Financial Times šéf Human Rights Watch Tom Malinowski.
Se stejným závěrem dnes přišel i polský deník Gazeta Wyborcza.
Přečtěte si, jak měla být do akce zapojena Česká republika.
Oficiální místa v Polsku informaci Human Rights Watch popřely. "Na vojenských základnách na polském území nebyl v důsledku dohody s americkou vládou nebo jinou americkou institucí zadržován žádný člověk podezřelý z terorismu," uvedl mluvčí ministerstva obrany Leszek Lasczak. Mluvčí rumunského prezidenta zprávu nijak nekomentoval.
Jako první informoval o existenci tajných vězení ve východní Evropě deník Washington Post. Přečtěte si, co napsal.