Raketa podle tří obeznámených zdrojů cíl minula asi o 30 kilometrů, avšak další zdroje test hodnotí jako důkaz čínského pokroku ve vývoji těchto zbraní. Čínská raketa je podle nich pokročilejší, než američtí představitelé počítali.
"Netušíme, jak to dokázali," citoval FT jeden ze zdrojů.
Nadzvukové zbraně vyvíjejí USA, Rusko, Čína a další státy. Střely vynáší do vesmíru raketa, Zemi oblétávají na oběžné dráze rychlostí pětkrát převyšující rychlost zvuku. Jsou ale pomalejší než balistické střely. Neletí podle FT na pevně dané parabolické dráze jako balistické střely, ale jsou řiditelné, což komplikuje jejich odhalení.
O čínském testu nevěděl ani odborník na čínské jaderné zbraně Taylor Fravel. Nyní řekl, že čínská atomová hypersonická střela "znehodnocuje" americké raketové obranné systémy navržené ke zničení blížících se balistických střel.
"Letí na nižší dráze a mohou za letu manévrovat, což komplikuje jejich odhalení a zničení," řekl Fravel, který přednáší na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Test podle něj ještě neznamená, že je Čína schopná tyto střely rozmístit. Jejich vývoj a rozmístění bude mít podle Fravela "destabilizující" vliv.
FT připomíná, že se napětí mezi USA a Čínou zvyšuje, protože administrativa prezidenta Joea Bidena vůči Pekingu zaujala tvrdý postoj. Peking považuje jednání Washingtonu za otevřeně nepřátelské.
Exclusive: China tested a nuclear-capable hypersonic missile in August that circled the globe before speeding towards its target, demonstrating an advanced space capability that caught US intelligence by surprise https://t.co/oSRa0eA1QR pic.twitter.com/Roxvf98wvM
— Financial Times (@FinancialTimes) October 16, 2021
Republikánský člen branného výboru Sněmovny reprezentantů Michael Gallagher míní, že test by měl být pochopen jako "výzva k akci". Čínská armáda "zvyšuje schopnost oslabit naši raketovou obranu a ohrožuje Ameriku možností zaútočit na ni konvenčními i jadernými zbraněmi". "Ještě znepokojivější je fakt, že k čínskému hypersonickému programu přispěla americká technologie," dodal.
Americká armáda nedávno upozornila na zvyšující se jadernou kapacitu Číny, protože satelitní snímky ukazují, že Čína buduje přes 200 sil pro mezikontinentální střely. Čínu neváže žádná dohoda o zbrojní kontrole a není ochotná jednat s USA o svém jaderném arzenálu.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien k informaci listu FT řekl, že "nešlo o střelu, ale o vesmírnou raketu". Byl to podle něj "rutinní test" technologie, která má umožnit opakované použití tohoto vesmírného prostředku. "Význam testů opakovaného použití spočívá v tom, že lidé mohou získat levnou a vyhovující metodu letů do vesmíru a zpět". Čao dodal, že podobné testy provádí i další společnosti.