Františkova revoluce. Církev bude jako polní nemocnice

Martin Novák Martin Novák
20. 9. 2013 14:10
Reforma se má týkat také žen. Mají hrát větší úlohu než dosud.
František s thajskou premiérkou.
František s thajskou premiérkou. | Foto: Reuters

Řím - Radikální změny chce prosadit papež František  v římskokatolické církvi. Jeho obsáhlý rozhovor pro časopis La Civilta Cattolica naznačil, že společenství více než miliardy věřících možná čeká největší reforma od Druhého vatikánského koncilu v polovině šedesátých let.

Jakýmsi obsahovým ředitelem tohoto časopisu je sám papež, který schvaluje všechny texty a komentáře.

V rozhovoru se například vyslovil pro přehodnocení role žen v církvi. Ačkoliv myšlenku konkrétněji nerozvedl, z jeho dřívějších prohlášení je zřejmě, že je pro větší zapojení žen do organizace církve.

Při červencové návštěvě Brazílie řekl, že ženy by měly hrát větší roli v "administrativních a pastoračních aktivitách".

"Ženy mají mimořádné postavení jako první svědkyně Kristova zmrtvýchvstání," tvrdí František.

Církev si představuje jako více otevřenou a méně soudící. Například méně se vymezující proti homosexualitě nebo antikoncepci.

To je ve srovnání s jeho předchůdci Janem Pavlem II. a Benediktem XVI. podstatná změna slovníku.

"Církev by měla být jako polní nemocnice, která lečí zranění a utěšuje duše věřících," řekl papež v obsáhlém rozhovoru.

František od počátku svého pontifikátu zaujal méně konfrontační postoj vůči skupinám lidí, které vedení církve dříve neoslovovalo, respektive ani moc oslovovat nechtělo.

Na otázku, co soudí o homosexuálech, František odpověděl: "Kdo jsem já, aby je soudil?" Zároveň je znám například tím, že pokřtil dítě svobodné matky.

"Církev by měla být vstřícná, vítající, ne vylučující. A měla by prokazovat milosrdnost, ne zavrhování," uvedla hlava římskokatolické církve.

Kněze vyzývá, aby se snažili lidi aktivněji oslovovat i mimo kostely. "Nemůžeme se zavírat ve farnostech, když tolik lidí čeká na slovo boží," uvedl při kázání na konci července.

Nový papež se snaží ve Vatikánu vystupovat a žít skromným stylem. Bydlí v menším bytě a pořídil si stařičkého Renaulta 4, což ale někteří jeho kritici považují za pouhou snahu o zvýšení popularity.

Stejně tak jako jeho předchůdci ale František signalizuje neústupnost v otázce kněžského svěcení žen. Tento práh je pro něj nepřekročitelný.

Vatikán se dostal do ostrého sporu s anglikánskou církví, která svěcení žen v devadesátých letech povolila. Ustaly tak všechny snahy o sblížení těchto dvou církví.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy