Františkova revoluce. Církev bude jako polní nemocnice

Martin Novák Martin Novák
20. 9. 2013 14:10
Reforma se má týkat také žen. Mají hrát větší úlohu než dosud.
František s thajskou premiérkou.
František s thajskou premiérkou. | Foto: Reuters

Řím - Radikální změny chce prosadit papež František  v římskokatolické církvi. Jeho obsáhlý rozhovor pro časopis La Civilta Cattolica naznačil, že společenství více než miliardy věřících možná čeká největší reforma od Druhého vatikánského koncilu v polovině šedesátých let.

Jakýmsi obsahovým ředitelem tohoto časopisu je sám papež, který schvaluje všechny texty a komentáře.

V rozhovoru se například vyslovil pro přehodnocení role žen v církvi. Ačkoliv myšlenku konkrétněji nerozvedl, z jeho dřívějších prohlášení je zřejmě, že je pro větší zapojení žen do organizace církve.

Při červencové návštěvě Brazílie řekl, že ženy by měly hrát větší roli v "administrativních a pastoračních aktivitách".

"Ženy mají mimořádné postavení jako první svědkyně Kristova zmrtvýchvstání," tvrdí František.

Církev si představuje jako více otevřenou a méně soudící. Například méně se vymezující proti homosexualitě nebo antikoncepci.

To je ve srovnání s jeho předchůdci Janem Pavlem II. a Benediktem XVI. podstatná změna slovníku.

"Církev by měla být jako polní nemocnice, která lečí zranění a utěšuje duše věřících," řekl papež v obsáhlém rozhovoru.

František od počátku svého pontifikátu zaujal méně konfrontační postoj vůči skupinám lidí, které vedení církve dříve neoslovovalo, respektive ani moc oslovovat nechtělo.

Na otázku, co soudí o homosexuálech, František odpověděl: "Kdo jsem já, aby je soudil?" Zároveň je znám například tím, že pokřtil dítě svobodné matky.

"Církev by měla být vstřícná, vítající, ne vylučující. A měla by prokazovat milosrdnost, ne zavrhování," uvedla hlava římskokatolické církve.

Kněze vyzývá, aby se snažili lidi aktivněji oslovovat i mimo kostely. "Nemůžeme se zavírat ve farnostech, když tolik lidí čeká na slovo boží," uvedl při kázání na konci července.

Nový papež se snaží ve Vatikánu vystupovat a žít skromným stylem. Bydlí v menším bytě a pořídil si stařičkého Renaulta 4, což ale někteří jeho kritici považují za pouhou snahu o zvýšení popularity.

Stejně tak jako jeho předchůdci ale František signalizuje neústupnost v otázce kněžského svěcení žen. Tento práh je pro něj nepřekročitelný.

Vatikán se dostal do ostrého sporu s anglikánskou církví, která svěcení žen v devadesátých letech povolila. Ustaly tak všechny snahy o sblížení těchto dvou církví.

 

Právě se děje

Další zprávy