Paříž - Drtivou většinou 477 hlasů schválilo v úterý francouzské Národní shromáždění fiskální pakt rozpočtové odpovědnosti, na němž se Evropská unie dohodla v březnu s cílem ukončit další zadlužování členských zemí EU.
Proti bylo jen sedmdesát poslanců, vesměs z řad vládní koalice Socialistické strany (PS) a zelených, k nimž se připojila většina z patnácti legislativců Levicové fronty. Pakt odmítlo podpořit také sedmnáct ze 190 poslanců pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho.
Smlouvu původně kritizoval také nový socialistický prezident Francois Hollande, který se obával, že by mohla zkřížit jeho plány mohutných státních investic do veřejného školství spojené s vytvořením 60 tisíc nových učitelských míst, jež slíbil vytvořit.
Pakt by ale prošel i hlasy samotné levice, která má v Národním shromáždění dostatečnou většinu, když jej podpořilo 282 poslanců PS, zelených a Radikální levicové strany.
"Levice se sjednotila, aby hlasovala pro smlouvu," citoval Hollanda deník Le Monde. "Nebylo zapotřebí hlasů pravice."
Česko zůstává mimo
Hlavním bodem paktu je požadavek vyrovnaného rozpočtu, přesněji pravidlo, podle něhož smí rozpočtový deficit činit maximálně půl procenta hrubého domácího produktu, pokud má příslušná členská země EU veřejný dluh přesahující šedesát procent HDP. Pokud je její zadlužení nižší, může deficit činit maximálně jedno procento HDP.
Pak ale dbá také na postupné snižování státního dluhu. Ten se u zemí se zadlužením vyšším než šedesát procent HDP musí každým rokem snížit o pět procent stávající částky.
Fiskální pakt již schválily parlamenty Řecka, Itálie, Portugalska, Španělska, Rakouska, Slovinska, Kypru a Spolkové republiky. V referendu jej podpořili také irští voliči.
Pakt měl vstoupit v platnost, pokud jej schválí parlamenty nejméně osmi ze 17 zemí eurozóny, stejně jako legislativní sbory nejméně tři zemí, které společnou evropskou měnu nepoužívají. To se již stalo, neboť pro něj již hlasovali také poslanci v Dánsku, Litvě a Lotyšsku.
Ze 27 členských zemí EU se k paktu odmítly připojit pouze Velká Británie a Česko. Premíér Petr Nečas přitom prohlásil, že jeho "vláda rozpočtové odpovědnosti" o postupně vyrovnaný státní rozpočet bude usilovat tak jako tak.