Útočník z rychlovlaku údajně patří k islamistům

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2015 22:21
Pachatel v pátek zranil tři cestující. V dalším útoku mu zabránili dva Američané, úřady ocenily jejich statečnost.
Francouzští záchranáři transportují jednu z obětí střelby v rychlovlaku.
Francouzští záchranáři transportují jednu z obětí střelby v rychlovlaku. | Foto: Reuters

Paříž - Tři lidé utrpěli v pátek vážná zranění při útoku v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterdamu do Paříže. Šestadvacetiletého útočníka následně zneškodnili dva spolucestující američtí občané.

Podle policejního zdroje agentury AFP jde o pětadvacetiletého marockého občana Ajjúba Chazzaního, který patřil k radikálnímu islamistickému hnutí. Identifikován byl údajně díky otiskům prstů

Policie pachatele zadržela v železniční stanici v Arrasu, 185 kilometrů severně od francouzského hlavního města. Muž byl kromě automatické pušky vyzbrojený také nožem. Podle listu El País jde o navrátilce ze Sýrie.

Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea je útočník podezřelý z příslušnosti k "radikálnímu islámskému hnutí".

Motiv jeho činu není zatím znám. Případ vyšetřuje protiteroristická složka policie, podle níž byl útočník v hledáčku francouzských tajných služeb. Muže údajně sledovaly i tajné služby Belgie a Španělska.

Američané, kteří útočníka přemohli, jsou vojáci. Jeden z nich se v červenci vrátil z Afghánistánu, druhý slouží na Azorech. Podle zpravodajství BBC je jeden příslušníkem národní gardy a druhý letectva. Jeden z nich byl při potyčce zraněn, podle Pentagonu však není v ohrožení života.

"Prezident vyjádřil hlubokou vděčnost za odvahu a rychlý úsudek několika cestujících včetně amerických vojáků, kteří obětavě útočníka přemohli," uvedl Bílý dům v prohlášení. "Je očividné, že jejich hrdinská akce zřejmě zabránila mnohem horší tragédii."

Prezident Obama v sobotu podle AFP oběma Američanům a jejich krajanovi, který jim pomáhal, osobně zatelefonoval. Úspěšné aktéry zásahu proti střelci hodlá přijmout prezident Hollande v Elysejském paláci.

Útočník oblečený do džín a modrého trička, který nastoupil v Bruselu, byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla.

Američtí vojáci podle BBC pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě a vrhli se na něho, když vyšel ven. Když se útočník připravoval ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: "Spencere, na něj!"

Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň. Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.

Některý z účastníků incidentu údajně utrpěl střelné zranění, ale zatím není jasné, kdo to byl. Lehce zraněn byl také francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita, který rozbil okenní sklo, aby spustil poplach. Anglade obvinil personál vlaku, že se při incidentu uzamkl v čelním motorovém vagónu a odmítal k sobě vpustit vyděšené cestující z ostatních vozů.

Francouzská železniční společnost SNCF informovala, že vlak v jízdě už nepokračoval a byl evakuován. Kvůli zraněným musela na místě zasahovat záchranná služba.

Pořezaný Američan byl v sobotu podle agentury AP propuštěn z nemocnice v Lille. Odvezlo jej prý auto s diplomatickou značkou.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy