Francouzská loď proplula poblíž Číny, Peking protestuje

ČTK ČTK
24. 4. 2019 21:35
Francouzská fregata tento měsíc proplula strategickým Tchajwanským průlivem poblíž čínského pobřeží. S odvoláním na prohlášení amerických představitelů o tom dnes informovala agentura Reuters. Krok Paříže podle ní přivítali ve Washingtonu, zároveň však způsobil napětí ve vztahu s Pekingem, který nese nelibě jakékoliv cizí vojenské angažmá v blízkosti svého území. Francie operaci dosud oficiálně nepotvrdila.
Francouzské loďstvo - ilustrační fotografie
Francouzské loďstvo - ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Podle Reuters je proplutí fregaty důkazem, že se evropští spojenci USA ve zvýšené míře zasazují o svobodu plavby v mezinárodních vodách poblíž čínských břehů. Mohlo by rovněž povzbudit další spřátelené země, jako je Japonsko či Austrálie, aby zvážily své vlastní operace tohoto druhu.

Postup francouzské válečné lodě, podle Reuters už z 6. dubna, přichází v době zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Tchaj-wan, proti jehož nezávislosti je Peking podle prezidenta Si Ťin-pchinga ochoten použít i sílu, je jedním ze sporných bodů ve vzájemných vztazích obou mocností. Ty v současnosti zatěžuje také obchodní válka, americké sankce a čím dál asertivnější počínání Číňanů v Jihočínském moři, kde Washington prosazuje právo svobodné plavby cestou demonstrativních hlídkových operací svých lodí.

Nejmenovaný zdroj z americké administrativy agentuře Reuters sdělil, že operaci uskutečnila francouzská fregata Vendémiaire. Dodal, že ji po celou dobu plavby sledovala čínská vojenská plavidla. Podle něj šlo o první proplutí francouzské vojenské lodě Tchajwanským průlivem.

Zdroj také sdělil, že Peking v reakci na tento krok zrušil Francii pozvání na oslavy 70. výročí vzniku čínského vojenského námořnictva, kterých se mezitím zúčastnily válečné lodě z Indie, Austrálie a několika dalších zemí. Mluvčí francouzského generálního štábu odmítl operaci komentovat.

Čínu dlouhodobě dráždí silná přítomnost amerického námořnictva v jejím regionu, kterou vidí jako součást strategie Spojených států, jak bránit rozvoji Číny. V uplynulých letech se stalo hlavním dějištěm vzájemného soupeření Jihočínské moře, jehož je Tchajwanský průliv součástí. Moře je důležité z hlediska rybolovu, nerostného bohatství a podle odhadů jím ročně proplují lodě se zbožím v hodnotě pěti bilionů dolarů (111 bilionů Kč). Čína si nárokuje v podstatě celou tuto vodní cestu a zesílila tam svou přítomnost budováním základen na umělých ostrovech a atolech. Uplatňovat své dílčí nároky na Jihočínské moře se snaží i dalších pět států.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy