Paříž - Socialisté prezidenta Françoise Hollanda utrpěli o víkendu drtivou volební porážku v obecních volbách a "padání hlav", které Francouzi čekali, přišlo velmi brzy.
Vláda ministerského předsedy Jeana-Marka Ayraulta v pondělí v podvečer podala demisi.
Ani Hollande nemešká a chce novým premiérem jmenovat dosavadního ministra vnitra Manuela Vallse. Své rozhodnutí oficiálně oznámil ve večerním televizním projevu k národu.
Hollande prohlásil, že výsledky voleb bere jako jasný vzkaz voličů jemu osobně. Vallse prý pověřuje řízením vlády s cílem splnit tři úkoly: má usilovat o posílení francouzského hospodářství, sociální spravedlnosti a koupěschopnosti obyvatel.
Po prvních volbách od Hollandova zvolení v roce 2012 hovořili francouzští komentátoři o "černém pondělku". Většina levicových kandidátů totiž o víkendu "pohořela".
Naproti tomu opoziční pravicová konzervativní strana UMP Hollandova předchůdce Nicolase Sarkozyho slaví triumf. Nevídaně posílila i krajně pravicová nacionalistická Národní fronta Marine Le Penové. Získala hned deset starostů, což je nejvíc v historii.
Vyjádřeno procenty: opoziční pravice získala 46 procent hlasů, vládní levice 40,5 procenta a krajně pravicová Národní fronta 6,8 procenta hlasů.
Ztráta 155 radnic
Podle komentátorů socialisté, kteří přišli o 155 radnic velkých měst, nejspíš doplatili na zhoršující se hospodářskou situaci, přesněji neschopnost ji řešit. "Voliči vyjádřili velké očekávání a někdy zlost. Jedná se skutečně o místní a národní prohru pro levici a vládu," přiznal ministr vnitra - a budoucí premiér - Manuel Valls.
Hollande již dříve slíbil, že z výsledků voleb vyvodí důsledky. Všeobecně se očekávalo, že to znamená brzkou obměnu vlády (což se v pondělí večer potvrdilo).
Neutíkám před tím. Tyhle volby byly porážkou vlády a já se viny nezříkám.
Odstoupivší premiér Ayrault se odpovědnosti nebránil. "Neutíkám před tím. Tyhle volby byly porážkou vlády a já se viny nezříkám," prohlásil.
Podle francouzských médií chtěl odstoupit už v neděli, poradci mu to ale rozmluvili.
Paříž a Dijon zůstaly levici
V několika velkých městech nicméně socialisté uspěli. Za zmínku stojí především udržení radnic Paříže, Dijonu, Nantes, Štrasburku, Lille nebo výhra v Avignonu, všímá si agentura AFP.
Výsledek komunálních voleb je pro socialisty špatnou zprávou před květnovými volbami do Evropského parlamentu, před nimiž průzkumy také favorizují pravici, a to i tu krajní.
Le Monde spekuluje, že by mohla tradiční pravice po nynější výhře získat většinu v Senátu. Tam budou Francouzi vybírat své zástupce letos na podzim.
Na prohře socialistů mohou vydělat chudí
Současnému šéfovi Elysejského paláce se dostává nejnižší důvěry v 56leté historii páté republiky. To, jak již bylo řečeno, do značné míry souvisí s problémy v ekonomice. Podle kritiků by se vládní strana měla krom podpory podnikání a snižování korporátních daní také zaměřit na podporu sociálně slabých.
"Je nutné, abychom vyslali jasnou zprávu o sociální spravedlnosti a nemluvili jen o ekonomice a veřejných financích," prohlásila ministryně kultury v dosavadní vládě Aurelie Filippetti v rozhovoru pro rádio France Info.
Konkrétní opatření zatím zmíněna nebyla, podle informací, které unikají do francouzských médií, ale kabinet uvažuje o snížení daní nízkopříjmových domácností.
Pokud k tomu skutečně dojde, je otázkou, zda by Francie v takovém případě splnila svůj závazek vůči unijním partnerům, podle něhož má v příštím roce snížit deficit rozpočtu pod 3 procenta HDP.