V srpnu 2013 byly v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku použity chemické zbraně a podle opozice zahynulo až 1700 lidí. Lékaři bez hranic potvrdili 355 mrtvých, použit byl prý sarin. Z útoku se vzájemně obviňovaly syrská vláda a opoziční síly.
Zdroj z justice potvrdil vydání čtyř zatykačů za podíl na zločinech proti lidskosti a na válečných zločinech v souvislosti s útokem sarinem nedaleko Damašku v srpnu 2013.
Zatykač je vedle syrského vůdce vystaven na jeho bratra Máhira Asada, který vede elitní jednotku syrské armády. Dále se vztahuje také na generála Ghasana Abbáse, který stojí v čele části výzkumného střediska CERS, jež se zabývá vývojem a výrobou biologických a chemických zbraní a bojových látek, a na šéfa bezpečnosti, generála Bassáma Hasana.
Vyšetřující soudci z oddělení pro zločiny proti lidskosti pařížského soudního dvora se zabývají chemickými útoky spáchanými v Sýrii v roce 2013, z nichž je obviňován syrský režim, od předloňského dubna. Vyšetřování zahájili v reakci na trestní oznámení Syrského centra pro média a svobodu projevu, iniciativy Open Society Justice Initiative a Syrského archivu. Vyšetřování se zaměřuje i na útoky spáchané v Adře a Dúmě.
"Rozhodnutí představuje historický soudní precedens. Je dalším vítězstvím obětí, jejich rodin a pozůstalých a zároveň krokem ke spravedlnosti a trvalému míru v Sýrii," uvedl Mázin Darvíš, zakladatel a ředitel Syrského centra pro média a svobodu projevu. Poukázal na to, že k trestnímu oznámení byla přiložena "přímá svědectví mnoha obětí", "hloubková analýza řetězce velení v syrské armádě" a "stovky dokumentů, včetně fotografií a videí".