Za atentátem stál libyjský vůdce Mumamar Kaddáfí a Beatrice se odhodlala k pokusu dostat ho za mříže.
Letoun společnosti Union des Transports Aériens (UTA) se zřítil nad nigerskou pouští během letu z konžského Brazzaville do Paříže. Zahynulo všech 170 lidí na palubě a vyšetřování ukázalo na agenty libyjské tajné služby.
Organizátoři souzeni jen v nepřítomnosti
Šest z nich bylo v roce 1999 francouzským soudem v nepřítomnosti odsouzeno na doživotí, mezi nimi i Kaddáfího švagr. Sám libyjský vůdce díky imunitě "vyvázl" a i později francouzské úřady všem pozůstalým po obětech sdělily, že jej není možné soudit.
Sedmnáct let po události se to ale pokusí změnit Beatrice de Boeryová. Podala na Francii žalobu u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle jejího právníka povaha zločinu v tomto případě vyžaduje obejít imunitu.
De Boeryová tvrdí, že Francie jí upřela právo na obžalobu Muammara Kaddáfího a na spravedlivý proces proti němu. Podporuje ji i seskupení pozůstalých po obětech teroristických útoků, vlivná organizace SOS Attentats.
Ta před lety podala na Kaddáfího žalobu za podíl na vraždě. Soud se případem odmítl zabývat s ohledem na imunitu, které se libyjský vůdce těší jako úřadující hlava státu.
Někteří pozůstalí dostali milion dolarů
Libye se před třemi lety s většinou pozůstalých mimosoudně vyrovnala. Nadace, kterou vede Kaddáfího syn Saíf Islám, vyplatila rodinám obětí milion dolarů. De Boeryová patří mezi několik málo příbuzných, kteří vyrovnání odmítli.
Libye se podobným způsobem vyrovnala i s příbuznými obětí výbuchu letadla PanAm, které se zřítilo nad skotským Lockerbie také v roce 1989. I v tomto případě stopy vedly k agentům libyjské tajné služby, jeden z nich byl odsouzen v procesu konaném v Nizozemsku na doživotí.
Útok na francouzský letoun UTA byl pomstou za francouzskou politiku v Čadu. Paříž tehdy podporovala ozbrojenou skupinu, která bojovala o moc proti frakci podporované naopak Tripolisem. Bombu umístil najatý občan Konga do zavazadlového prostoru.
Mezi cestujícími, kteří zahynuli, byla i manželka amerického velvyslance v Čadu, která se vracela domů pomoci zorganizovat svatbu své dcery.