Francouzské skiareály se otevřou možná už 7. ledna, Češi mohou vyrazit bez testu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2020 19:43
Lyžařská střediska ve Francii by mohla otevřít už 7. ledna, pokud to epidemická situace dovolí. Premiér Jean Castex navíc po jednání se zástupci středisek uvedl, že pro ně chystá 400 milionů eur (10,5 miliardy korun) finanční pomoci, píše agentura AFP s odvoláním na státního tajemníka pro cestovní ruch. Důvodem pro uzavření lanovek je epidemie způsobená koronavirem.
Francouzský Meribel, součást lyžařského areálu Tři údolí.
Francouzský Meribel, součást lyžařského areálu Tři údolí. | Foto: Reuters

Majitelé lyžařských středisek jsou sice zklamaní, že nemohou otevřít před Vánocemi, ale alespoň mají jasné datum a mohou se na ně připravit, cituje jejich stanovisko AFP. Přislíbená finanční injekce by měla pomoci obchodům v horských letoviscích nebo lyžařským instruktorům, kterých je ve Francii 17 000. Provozovatelé vleků dostanou kompenzaci 70 procent fixních nákladů, bez maximálního plnění, píše AFP. Celkové ztráty odvětví se odhadují na 1,5 miliardy eur (téměř 40 miliard korun).

Lyžování ve Francii by pro Čechy mohlo být uskutečnitelné, po cestujících z EU nyní Francie nepožaduje testy, pouze je silně doporučuje.

V asi 67milionové Francii za poslední den přibylo 13 406 nových případů koronaviru SARS-CoV2, celkem 627 osob s ním za stejné období zemřelo. Ve francouzských nemocnicích leží 24 975 pacientů s covidem-19, z toho 2884 na jednotkách intenzivní péče.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy