Protimuslimská Národní fronta ve volbách neuspěla. Francie ale ví, že slavit není co

Martin Novák Martin Novák
14. 12. 2015 12:40
Ve dvou regionech se museli spojit vládnoucí socialisté s opoziční pravicovou stranou Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Kandidáti socialistů z druhého kola odstoupili a vybídli své voliče, ať raději volí pravici Nicolase Sarkozyho než krajní pravici Mariny Le Penové. Jen díky tomu se podařilo výhry politiků Národní fronty odvrátit.
Marion Marechal-Le Penová ve druhém kole voleb neuspěla.
Marion Marechal-Le Penová ve druhém kole voleb neuspěla. | Foto: Reuters

Paříž – Spojení levice s pravicí a větší volební účast zabránily krajně pravicové Národní frontě oslavovat po nedělním druhém kole regionálních voleb ve Francii.

Přestože strana, která staví program z části na odporu vůči imigrantům, muslimům a Evropské unii, v prvním kole zvítězila v šesti ze třinácti regionů, vládnout nebude v žádném.

Průlom se tedy nekoná. Nepotvrdily se prognózy, že uprchlická vlna a dva letošní pařížské teroristické útoky - v lednu a listopadu – učiní z Národní fronty nejsilnější stranu a z její šéfky Marine Le Penové favoritku prezidentských voleb v roce 2017.

Není to však ani jasná prohra, protože Národní fronta dosáhla dosud největšího počtu hlasů ve své historii.

Ve třech regionech se navíc museli spojit vládnoucí socialisté s opoziční pravicovou stranou Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho.

Kandidáti socialistů z druhého kola odstoupili a vybídli své voliče, ať raději volí pravici Sarkozyho než krajní pravici Le Penové. Jen díky tomu se podařilo výhry krajně pravicových politiků odvrátit.

Stalo se tak v tradiční baště Národní fronty, v Provence-Alpes-Côte d'Azur na jihovýchodě země. Republikán a starosta Nice Christian Estrosi zde vyhrál s 54 procenty, v prvním kole měl jen 26 procent.

Vítěz: Starosta Nice Christian Estrosi.
Vítěz: Starosta Nice Christian Estrosi. | Foto: Reuters

Poražená Marion Maréchal Le Penová, šestadvacetiletá neteř předsedkyně strany, první kolo vyhrála se 40 procenty. "Jsou vítězství, která dělají hanbu vítězi," komentovala fakt, že se proti ní spojili politici i voliči z opačných stran politického spektra.

Podobná byla situace i v nejsevernějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Picardie, kde kandidovala sama Marine Le Penová. Porazil ji Xavier Bertrand s 57 procenty, přitom v prvním kole dostal jen 27, zatímco Le Penová 40.

"Chci poděkovat voličům za ochranu našeho krásného regionu. A také voličům levice za to, že vytvořili hradbu proti Národní frontě," uvedl Bertrand v první reakci na výsledky.

Volební účast se ve druhém kole výrazně zvýšila. Na 58 procent, o deset procent víc než v kole prvním. Nejvíce hlasujících přibylo v regionech, kde byl v prvním kole silný kandidát Národní fronty.

Mnoho lidí tak hlasovalo spíše proti krajní pravici než pro socialisty nebo Sarkozyho pravici.

Volby potvrdily, že nejsilnější krajní pravice zůstává na severu a jihovýchodě. Naproti tomu v Paříži je slabá. V regionu Île-de-France, do kterého patří i metropole, dostal kandidát Národní fronty Wallerand de Saint Just jen čtrnáct procent hlasů. Dokonce o čtyři procenta méně než v prvním kole.

Ze třinácti regionů (bez Korsiky a zámořských území) ovládli Republikáni sedm a socialisté pět.

Když Sarkozy loni ohlásil návrat do vysoké politiky, prohlásil, že chce Národní frontě přebrat voliče. "Tyto Francouze získám zpět," prohlásil v televizi. V těchto volbách se mu to ale i přes vítězství jeho strany nepodařilo, přestože jeho požadavky na omezení imigrace a změny ve fungování Evropské unie se blíží představám příznivců krajní pravice.

Pro socialisty je - vzhledem k sílící kritice prezidenta Hollanda a vlády kvůli neplněným slibům, zejména ohledně snížení nezaměstnanosti - výsledek lepší, než očekávali.

Spojení pravice a levice ve dvou regionech lze považovat i za použitelný model pro prezidentské volby v roce 2017. Pokud by se socialista nedostal do druhého kola, levicoví voliči podpoří republikána (pravděpodobně Sarkozyho) proti Le Penové.

Nebylo by to ve francouzské politice nic zcela nového. V roce 2002 postoupili do druhého kola Jacques Chirac a Jean-Marie Le Pen, otec Marine. Chirac vyhrál drtivě s 82 procenty.

Bylo to však v dobách, kdy podpora Národní fronty byla mnohem menší než dnes a postup Le Pena z prvního kola byl jedním z největších politických šoků poválečné Francie. Postup Marine Le Penové za dva roky je naopak jedním z očekávaných scénářů.

 

Právě se děje

Další zprávy