reklama
 
 

Z vítězů jsou poražení. Le Penová prohrála volby ve Francii, nezískala ani jeden region

Aktualizováno 14. 12. 2015 6:38
Strana Marine Le Penové byla poražena ve všech krajích. Nejvíc hlasů získal blok exprezidenta Sarkozyho, i díky taktickému spojení se socialisty.

Brusel/Paříž - Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) v nedělním druhém kole regionálních voleb skončila až třetí. Nezvítězila ani v jednom z krajů. První kolo přitom jasně ovládla.

Překvapením jsou vládní socialisté; navzdory předpokladům podle téměř konečných výsledků sčítání uhájili kontrolu v pěti ze 13 krajů.

Pravicoví Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vyhráli v sedmi regionech. Korsiku tradičně povedou místní nacionalisté.

V celkovém součtu hlasů by pravice, kterou znovu vede bývalý prezident Nicolas Sarkozy, měla obdržet zhruba 40 procent všech hlasů. Levice asi 32 procent a krajní pravice Marine Le Penové se pohybuje přes 28 procent.

Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit. "Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali," prohlásil.

"Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky," dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnosti nebo identity.

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, zejména stažení socialistických kandidátů ve dvou klíčových regionech před druhým kolem, což usnadnilo vítězství Republikánů.

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem 42 procent hlasů.

Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d`Azur, kde má kolem 45 procent hlasů.

V regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko na východě země má kandidát Národní fronty kolem 37 procent hlasů.

autoři: ČTK, Zahraničí | 13. 12. 2015 20:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama