Z vítězů jsou poražení. Le Penová prohrála volby ve Francii, nezískala ani jeden region

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 12. 2015 6:38
Strana Marine Le Penové byla poražena ve všech krajích. Nejvíc hlasů získal blok exprezidenta Sarkozyho, i díky taktickému spojení se socialisty.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Brusel/Paříž - Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) v nedělním druhém kole regionálních voleb skončila až třetí. Nezvítězila ani v jednom z krajů. První kolo přitom jasně ovládla.

Překvapením jsou vládní socialisté; navzdory předpokladům podle téměř konečných výsledků sčítání uhájili kontrolu v pěti ze 13 krajů.

Pravicoví Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vyhráli v sedmi regionech. Korsiku tradičně povedou místní nacionalisté.

V celkovém součtu hlasů by pravice, kterou znovu vede bývalý prezident Nicolas Sarkozy, měla obdržet zhruba 40 procent všech hlasů. Levice asi 32 procent a krajní pravice Marine Le Penové se pohybuje přes 28 procent.

Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit. "Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali," prohlásil.

"Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky," dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnosti nebo identity.

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, zejména stažení socialistických kandidátů ve dvou klíčových regionech před druhým kolem, což usnadnilo vítězství Republikánů.

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem 42 procent hlasů.

Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d`Azur, kde má kolem 45 procent hlasů.

V regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko na východě země má kandidát Národní fronty kolem 37 procent hlasů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy