Z vítězů jsou poražení. Le Penová prohrála volby ve Francii, nezískala ani jeden region

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 12. 2015 6:38
Strana Marine Le Penové byla poražena ve všech krajích. Nejvíc hlasů získal blok exprezidenta Sarkozyho, i díky taktickému spojení se socialisty.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Brusel/Paříž - Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) v nedělním druhém kole regionálních voleb skončila až třetí. Nezvítězila ani v jednom z krajů. První kolo přitom jasně ovládla.

Překvapením jsou vládní socialisté; navzdory předpokladům podle téměř konečných výsledků sčítání uhájili kontrolu v pěti ze 13 krajů.

Pravicoví Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vyhráli v sedmi regionech. Korsiku tradičně povedou místní nacionalisté.

V celkovém součtu hlasů by pravice, kterou znovu vede bývalý prezident Nicolas Sarkozy, měla obdržet zhruba 40 procent všech hlasů. Levice asi 32 procent a krajní pravice Marine Le Penové se pohybuje přes 28 procent.

Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit. "Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali," prohlásil.

"Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky," dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnosti nebo identity.

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, zejména stažení socialistických kandidátů ve dvou klíčových regionech před druhým kolem, což usnadnilo vítězství Republikánů.

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem 42 procent hlasů.

Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d`Azur, kde má kolem 45 procent hlasů.

V regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko na východě země má kandidát Národní fronty kolem 37 procent hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy