Francie vyhostí bin Ládinova syna. Na internetu oslavoval terorismus

ČTK ČTK
8. 10. 2024 14:02
Francie vyhostí Omara bin Ládina, který žije v Normandii, a zakáže mu opětovný vstup do země. Syn někdejšího šéfa teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina na sociálních sítích oslavoval terorismus, oznámil na síti X ministr vnitra Bruno Retailleau.
Omar bin Ládin, syn někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina
Omar bin Ládin, syn někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina | Foto: Profimedia.cz

"Tímto ukládám úřední zákaz vstupu do země panu Omarovi bin Ládinovi, (…) který v roce 2023 na svých sociálních sítích zveřejnil komentáře oslavující terorismus," napsal Retailleau. Čtvrtý nejstarší syn Usámy bin Ládina žije s britskou manželkou ve francouzském departementu Orne, který se nachází v regionu Normandie na severu země.

Policie v jeho domě provedla domovní prohlídku, na jejímž základě soudy rozhodly bin Ládina "v zájmu bezpečnosti" vyhostit z Francie a neumožnit mu se "z jakéhokoliv důvodu" vrátit. Retailleau však nezmínil, kdy a kam úřady Omara bin Ládina vyhostí.

Podle místního týdeníku Le Publicateur Libre upoutal bin Ládin pozornost úřadů kvůli příspěvku na sociálních sítích k narozeninám svého otce. Agentuře Reuters se příspěvek na sociálních sítích však nepodařilo bezprostředně dohledat.

Retailleau je podle francouzského tisku jedním z nejpravicovějších ministrů současné středopravé vlády, který je známý svými striktními postoji vůči imigraci. Deportaci bin Ládina oznámil v době, kdy se má sejít s prefekty 21 departementů, kterých se problematika nelegálního přistěhovalectví týká nejvíce.

Třiačtyřicetiletý Omar bin Ládin se narodil v Saúdské Arábii a žil v Súdánu a Afghánistánu. V 19 letech opustil svého otce a pobýval v několika arabských zemích, než se dostal do Francie a v roce 2016 usadil v Normandii, uvedl v roce 2022 v rozhovoru s agenturou AFP.

Usáma bin Ládin je zodpovědný za útoky z 11. září 2001, kdy dvě civilní letadla unesená islámskými radikály narazila do mrakodrapů Světového obchodního centra, další dopravní letoun o několik desítek minut později narazil do budovy Pentagonu a čtvrtý se zřítil do polí v Pensylvánii.

V USA tehdy zemřelo téměř tři tisíce lidí. Bin Ládin se poté skrýval necelých deset let, než ho Američané v květnu 2011 v Pákistánu dopadli a zabili.

Mohlo by vás zajímat: Vyjednávač s teroristy vyvrací známý mýtus. Vlády to říkají, ale nikdy to neplatilo (28. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Adam Dolník | Video: Tým Spotlight
 
ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci

O útoku na atomové elektrárny (ukrajinské) uvažuje i Moskva, a to ne jako poslední možnost, ale jako jednu z jiných. Což je hrozivé - protože pokud si znepřátelené mocnosti s nukleárním arzenálem začnou takto vyřizovat účty jakoby pasívními atomovými bombami na území soupeře, pak to bude stejná katastrofa, jako kdyby zaútočily přímo svými nukleárními hlavicemi. A ty si ještě ušetří, odloží pro tečku za příběhem.

ŠP
Štefan Petrášpřed 6 měsíci
Ivan Denk

Tak Izrael určitě nezaútočí na atomovou elektrárnu. Viz článek, ten jim zničí ropná pole a možno podzemní továrnu na rakety. Ale jak jsem četl asi před 2 dny jinde, Irán, mít tu bombu hotovou, by ji z 90% proti Izraeli použil.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Štefan Petráš

Nejde ani tak o nějakou elektrárnu, ale o iránské, podobné reaktory, obohacování uranu, plutonium a tak. To je debata na nějaký odborný portál, zde stačí zběžné informace. Asi jsem to formuloval méně srozumitelně. A jinak souhlas.

VN
vladimiír novákpřed 6 měsíci

MoSad už není to,co bývalo. Husarský kouseDnesDrk se mu povedl pouze s Eichmanem v Argentině.Dnes spí, sám přece nemůže bombardovat cizí území, to jen izraelská armáda.Navíc, Persie si může půjčit atomoovku od Rusů.

PI
Pavel Inkvizitorpřed 6 měsíci
vladimiír novák

Nemyslím si. Únos Adolfa Eichmanna byla v podstatě celkem partyzánská akce, která jim vyšla a je hodně známá. Nicméně je to už přes 60 let, od té doby se mnohé změnilo. Podceňovat Izraelskou tajnou službu bych si rozhodně netroufnul, oni se sice nijak neprezentují, ale budou nejlepší na světě. Například vyřazení Íranských jaderných odstředivek bylo zcela sofistikované. "Zapůjčení" JZ je otázka sama pro sebe. Nemyslím si, že by si to některý stát dovolil. A to ani nevyzpytatelní Rusové.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Pavel Inkvizitor

Irán byl historicky součástí celku, kterým byla Persie, ale sám o sobě Persií nebyl... No, a půjčování atomovky? Rusi s Iránem paktují něco "serioznějšího". Oni jim pomohou vyrobit vlastní, iránskou. A to je velmi, velmi reálné. V klasické zbrojařině už spolupracují -- drony, rakety.

Právě se děje

Další zprávy