Francie spouští svou CNN. Jde na porážku

lem
6. 12. 2006 18:47
Paříž - Dnešním dnem startuje zpravodajská televizní stanice France 24. Na konkurenty ze CNN, BBC nebo Al-Džazíry ale bude mít jen těžko.

Stanice France 24 bude od čtvrtka vysílat ve francouzštině zpravodajství 24 hodin denně, 7 dní týdně do pětasedmdesáti milionů domácností. Poprvé naladit si ji diváci budou moci už dnes večer minutu před půl devátou.

Šance na úspěch jsou minimální

Pozorovatelé se však ptají: Má France 24 vizi a zdroje na to, aby uspěla na současném "přeplněném" televizním trhu?

S rozpočtem pouhých 114 milionů dolarů - pro porovnání CNN ročně disponuje 856 miliony - a jen se 180 novináři, z nichž 36 bude posílat informace do centrály v Paříži z míst událostí, to půjde s obtížemi.

"Když se porozhlédneme po mediálním trhu - BBC, Deutsche Welle, Al-Džazíra, CNN - je bohužel jasné, že možnosti France 24 zasáhnout diváky po celém světě jsou nedostatečné," říká zástupce ředitele vládní France Télévisions Gérard Sebag.

Od počátku patřil k těm, kdo hodlali vysílání France 24 zaměřit pouze na 27 frankofonních zemí západní Afriky a Blízkého východu. Satelitní vysílání do USA je podle jeho slov jen "snaha o získání prestiže, nikoliv obchodní tah". Signál totiž bude šířen pouze na půdě OSN a v jednom jediném státě federace - ve Washingtonu D.C.

Šéfeditor Gregoire Deniau si proto do dalších měsíců přeje jediné: "Nesmíme se stát kanálem, který bude pouze recyklovat zprávy, musíme je i produkovat."

Nezávislé informace v rukou vlády

Podle mediálních expertů visí nad France 24 kromě horších startovních podmínek také silná ruka francouzské vlády, díky níž zpravodajský kanál vzniká.

Televizor Loewe z roku 1932
Televizor Loewe z roku 1932 | Foto: Fotografie z knihy Jiřího Segera "Televize-dílo generací".

"Musíme se sami sebe zeptat, jestli bude France 24 opravdu nezávislá na francouzské vládě," říká právník Renaud Montini. "Je možné věřit tomu, že France 24 bude opravdu kritizovat vládu, tak jak to činí například BBC?"

Ředitel Alain de Pouzilhac stanici přesto brání.

"France 24 bude hledat třetí cestu, protože Francie je viděna jako rebelující země. Předkládáme kontroverzní pohledy na svět," tvrdí a poukazuje na nedávný izraelsko-libanonský konflikt. Příště by měla francouzská zpravodajská stanice nabídnout střední cestu mezi CNN a Al-Džazírou.

Úloha francouzských novinářů přesto není záviděníhodná. Konkurenční CNN International, BBC World a Al-Džazíra zasáhnou půl miliardy lidí. Místo pro France 24 je proto minimální.

Společnost UPC, která provozuje kabelovou televizi v České republice, France 24 zařadila do své nabídky hned od prvního dne jejího vysílání.

France 24 startuje i v angličtině

V obavě před možným nezájmem diváků se proto vedení televize rozhodlo současně spustit také anglickou verzi.

Příští rok by pak mělo následovat také vysílání v arabštině a španělštině.

Ke zřízení dal podnět před čtyřmi lety prezident Jacques Chirac a o správnosti jeho úmyslu celou Francii později utvrdil vývoj kolem války v Iráku.

Na ni měla země a její politická reprezentace radikálně odlišný názor od Spojených států.

Vládní mluvčí Jean-François Copé tehdy řekl, že válka v Iráku a další události ve světě jenom potvrzují, jak by byla francouzská mezinárodní zpravodajská stanice užitečná.

 

Právě se děje

Další zprávy