Paříž - Francouzská Socialistická strana v neděli pořádá primární volby, které mají určit jejího kandidáta do prezidentských voleb na jaře 2012. Primárky přilákaly podle prvních zpráv až nečekané množství zájemců o hlasování, přinejmenším v Paříži.
Ve francouzském politickém prostředí jsou totiž stranické primárky v americkém stylu naprostou novinkou a vyvolávají značný ohlas.
O přízeň hlasujících bojuje šest uchazečů, reálné šance se z nich ale dávají jen dvěma - bývalému šéfovi strany Françoisi Hollandovi a současné předsedkyni Martině Aubryové.
Sedmapadesátiletý Hollande má podle průzkumů 43 procent preferencí, jednašedesátiletá Aubryová asi 28 procent. Vzhledem k podobě primárek je však boj mezi těmito osobnostmi stále otevřený.
Hlasovací místnosti se uzavřou v 19:00 a výsledky by měly být známy po 23:00. Není vyloučeno, že bude třeba uspořádat druhé kolo primárek, které rozhodne mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z dnešního hlasování. V takovém případě bude druhé kolo za týden, v neděli 16. října.
Překvapivý zájem
"Takový nával jsme ani nečekali," uvedl podle agentury AFP aktivista José Raphael Lévy pracující v jedné hlasovací místnosti v Paříži. "Přichází spousta lidí nejrůznějšího věku, také osoby, které vůbec neznáme," dodal.
Podle listu Le Monde odevzdalo v socialistických primárkách svůj hlas už přes 740 000 Francouzů.
"Je to projev demokracie, která se stoprocentně naplňuje," řekl aktivista Patrik v jiné hlasovací místnosti ve čtvrti Pantin. "Dosud nikdo neměl možnost vybírat si vlastního kandidáta na prezidenta," zdůraznil.
Chodí i přívrženci jiných levicových stran. Mladý ekologicky zaměřený pár, Vincent a Lili, otevřeně přiznali, že ve skutečných prezidentských volbách by dali v prvním kole hlas kandidátu Zelených, i když ten nemá šanci na vítězství.
"Chceme ale mít vliv na to, který socialista se ve druhém kole postaví (dosavadnímu prezidentu Nicolasi) Sarkozymu," prohlásili. Lili dnes hlasovala pro Martinu Aubryovou, protože "je to žena, která ví, co chce".
Volební poplatek: Jedno euro
Podle pozorovatelů jde v primárkách o zjištění poměrů vnitřních sil mezi jednotlivými proudy socialistické strany.
Kolem Hollanda se prý shromažďují přívrženci umírněné a hospodářsky liberální levice, kolem Aubryové zastánci tradiční sociálnědemokratické linie.
Jiní zasvěcenci však říkají, že jde jen o to správně určit, který z uvedených dvou předáků by měl kandidovat na prezidenta a který později na premiéra.
Dát svůj hlas může přijít do připravených 10 000 volebních místností každý registrovaný volič, který se zde podpisem přihlásí k levicovým myšlenkám a zaplatí příspěvek jedno euro. Počet voličů tak bylo těžké předem odhadnout.
Socialisté doufají, že to bude nejméně kolem milionu lidí. Podle některých nezávislých průzkumů by to ale mohly být až čtyři miliony, za reálné jsou však považovány nanejvýš necelé dva miliony.