Francie sníží počet jaderných hlavic o třetinu

Reuters, bh
21. 3. 2008 20:36
Sarkozy nicméně potvrdil francouzskou jadernou doktrínu
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy během slavnostního vypuštění nové jaderné ponorky "Le Terrible"
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy během slavnostního vypuštění nové jaderné ponorky "Le Terrible" | Foto: Reuters

Cherbourg - Jaderné zbraně zůstanou i nadále pevnou součástí francouzského obranného programu, i když jejich složení dozná podstatných změn.

V přístavu Cherbourg to prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který tu pokřtil v pořadí již čtvrtou třídu atomových ponorek, která dostala jméno Hrozivá. Nahradí tak starší typy řady Vítězící, Rubín a Ametyst.

Podle Sarkozyho si každý musí uvědomit, že střely s jadernou hlavicí jsou schopné doletět do Evropy i z dalekých zemí za méně než půl hodiny.

"Myslím tím zejména Írán. Írán zvětšuje dolet svých střel, zatímco nad jeho jaderným programem visí stín podezření," řekl prezident v severofrancouzském přístavu.

"Právě proto, že chceme mír, nesmíme být slabí vůči těm, kteří porušují mezinárodní normy," opřel se Sarkozy do Teheránu.

Přečtěte si analýzu o členech atomového klubu

Starší typ francouzské jaderné ponorky.
Starší typ francouzské jaderné ponorky. | Foto: Marine Nationale

Na rozdíl od svého předchůdce Jacquese Chiraca, který chtěl kdysi jaderné zbraně použít jako zastrašující prostředek proti hrozbě terorismu ve vlastní zemi, navrhl Sarkozy o třetinu zredukovat počet těch, které nesou francouzská letadla.

Francie by tak měla méně než 300 jaderných střel. Odhaduje se, že jich v současnosti má 348, většinou z nich jsou vyzbrojeny ponorky.

Paříž již také ratifikovala zákaz testování atomových zbraní, k čemuž vyzývá i USA a Čínu. Ve hře je také zákaz střel s krátkým a středním doletem typu země-země, mezi něž patří také původně sovětské střely Scud.

 

 

Právě se děje

Další zprávy