Francie si připomněla první výročí teroristických útoků v Paříži

ČTK ČTK
13. 11. 2016 15:55
Při terirstických útocích zemřelo 13. listopadu 2015 130 lidí. Na přání pozůstalých byly pietní akce neokázalé a měly stejný průběh: na každém z šesti dějišť tragédie napřed hlava státu odhalila pamětní desku, následovala minuta ticha, položení květin a na konec čtení jmen zavražděných. Odpoledne byli zranění, zachránění a pozůstalí pozváni ke kulatému stolu za účasti psychiatra a historika. Obyvatelé francouzské metropole zároveň mají ve svých oknech zapálit svíčku.
Prezident Hollande po odhalení pamětní desky obětem útoků na Stade de France rozmlouvá z jedním ze svědků tragédie.
Prezident Hollande po odhalení pamětní desky obětem útoků na Stade de France rozmlouvá z jedním ze svědků tragédie. | Foto: Reuters

Paříž - Francie si v neděli připomněla první výročí teroristických útoků v Paříži, při kterých v různých částech hlavního města zemřelo 130 lidí. Prezident François Hollande na všech místech v Paříži, kde islámští radikálové vraždili, odhalil pamětní desky se jmény obětí. Pietních aktů se zúčastnily stovky lidí, někteří se slzami v očích. Program vzpomínkových ceremonií zakončilo před radnicí vypuštění několika stovek balónků jako symbolu naděje.

Na přání pozůstalých byly pietní akce neokázalé a měly stejný průběh: na každém z šesti dějišť tragédie napřed hlava státu odhalila pamětní desku, následovala minuta ticha, položení květin a na konec čtení jmen zavražděných.

Hollande ani starostka Paříže podle agentury AFP vůbec nepromluvili, aby nemohl vzniknout dojem politizace neštěstí před blížícími se prezidentskými volbami. Jako jediný hovořil syn prvního zabitého Manuela Diase, jenž v krátkém proslovu vyzval k toleranci a porozumění. Na příkladu svého otce, přistěhovalce z Portugalska, zároveň zdůraznil, že integrace je možná a přínosná.

Diasův život vyhasl u sportovního stadionu Stade de France na severu Paříže, kde se přesně před rokem při sebevražedném atentátu odpálili tři islamisté. Další lidé utrpěli tehdy zranění. Šlo o první z řady útoků, které následně zasáhly pařížské restaurace a nejničivěji hudební klub Bataclan.

Odpoledne byli zranění, zachránění a pozůstalí pozváni ke kulatému stolu za účasti psychiatra a historika. Večer za oběti odslouží mši v katedrále Notre-Dame pařížský arcibiskup. Obyvatelé francouzské metropole zároveň mají ve svých oknech zapálit svíčku.

Vzpomínkové akce se uskutečnily už v sobotu, kdy v Bataclanu minutou ticha začal koncert britského zpěváka Stinga, který ve francouzštině vyzval k uctění obětí i k oslavě života. Přímo v klubu islamisté zmasakrovali devět desítek lidí.

Všechny vzpomínkové akce doprovázela přísná bezpečnostní opatření, k jejichž zajištění jsou nasazeny zvláštní policejní jednotky.

Po loňských útocích v Paříži vyhlásila vláda ve Francii výjimečný stav. Letos v červenci byl prodloužen o dalších šest měsíců. Premiér Manuel Valls v sobotu řekl, že výjimečný stav bude v lednu příštího roku nejspíš znovu prodloužen o několik měsíců a to zejména s ohledem na jarní prezidentské volby.

 

Právě se děje

Další zprávy