Paříž – Podivná zábava, špionáž, nebo dokonce zjišťování možností teroristického útoku? Francouzské úřady zatím nevědí, která varianta je správná, každopádně je znepokojuje nová vlna přeletů bezpilotních letounů (dronů) nad Paříží a některými jadernými elektrárnami v zemi.
Jen v úterý svědci hlásili deset nových případů. Na východě Paříže skupina mužů malý dron naložila do automobilu a odjela těsně před tím, než na místo dorazila policie.
Od začátku října má policie hlášení o šedesáti přeletech dronů. Od útoků radikálních islamistů v Paříži na začátku ledna přitom v zemi stále platí zvýšená bezpečnostní opatření.
Obzvláště přelety nad atomovými elektrárnami jsou podezřelé. Ze zákona nesmí v blízkosti elektráren žádné letadlo ani jiné těleso vstupovat do vzdušného prostoru nad nimi.
Jeden dron přelétl nad pařížským náměstím Place de la Concorde, kde je americké velvyslanectví. Další byl nad Eiffelovou věží.
Minulý týden policie dopadla tři redaktory katarské televize Al-Džazíra, kteří jeden z dronů vypouštěli. Byla to však zřejmě jednorázová akce, záhadné přelety totiž pokračují dál.
Vedení redakce se hájí tím, že vypuštění dronu bylo součástí reportáže právě o těchto záhadných přeletech.
Deník Le Figaro napsal, že ministerstvo obrany vyvíjí technologii, která by umožnila za pomoci radaru bezpilotní letadla zlikvidovat. Tedy způsobit jejich poruchu a pád.
Francouzská policie má podle médií ze zákona právo letoun, který vzlétl bez povolení, sestřelit. To je ale obtížně proveditelné v hustě obydlených oblastech, jako je Paříž.
Časopis Newsweek cituje experta na detekování bezpilotních letounů, podle kterého je velmi složité "pachatele" vyhledat. "Nové drony mají systém GPS a člověk, který je ovládá, může být dva, tři kilometry daleko," říká Scott Schober, šéf firmy Berkeley Varitronics Systems.
Podezření ve Francii padlo na organizaci Greenpeace s tím, že takto monitoruje atomová zařízení. Organizace však popřela, že by s lety měla cokoliv společného.
Malý stroj nedávno vyděsil i Bílý dům. 25. ledna se zřítil na zahradu sídla amerického prezidenta.
Letadélko ovládal jeden ze státních zaměstnanců, ale ztratil nad ním kontrolu. Ochranka kvůli němu vyhlásila poplach a okolí Bílého domu dočasně uzavřela.
Francie patří mezi průkopníky vývoje bezpilotních letounů a mezi země, kde se v dohledné době očekává rozsáhlé komerční využití těchto strojů. Jinde ve světě zveřejnil záměr používat malé letouny pro dodávky zboží například internetový obchod Amazon.