Záhada vyřešena? Za drony v Paříži zatkli lidi z Al-Džazíry

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2015 10:50
Dvě noci přelétávaly nad důležitými objekty francouzské metropole bezpilotní letouny neznámého původu. Zadrženi byli tři žurnalisté z Al-Džazíry.
Dron. Ilustrační foto.
Dron. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Paříž - Francouzská policie zadržela tři novináře katarské televize Al-Džazíra, kteří nad Paříží bez povolení létali s bezpilotními letouny.

Zatčení přichází v době, kdy jsou francouzské bezpečnostní složky ve stavu nejvyšší pohotovosti. Stroje přitom dvě noci po sobě přelétávaly nad citlivými objekty metropole.

Co měli v úmyslu, v tuto chvíli nevíme.

"Policie zadržela tři cizí státní příslušníky ve věku 70, 54 a 36 let, kteří pracují pro mezinárodní televizi se sídlem v Dauhá. Skončili ve vyšetřovací vazbě, protože byli spatřeni, jak nad Boulogneským lesíkem na západě Paříže létají s dronem," řekla agentuře AFP mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibault-Lecuivreová.

"Co měli v úmyslu, v tuto chvíli nevíme," dodala.

Katarská televize tvrdí, že její zaměstnanci o záhadných přeletech pouze točili reportáž a nemají s nočním narušováním vzdušného prostoru Paříže nic společného.

"Tři zaměstnanci anglické Al-Džazíry byli zadrženi v Paříži během natáčení reportáže. Další vyjádření poskytneme, až budeme mít víc informací," stojí v tiskovém prohlášení Al-Džazíry.

Létání s drony bez povolení je ve Francii trestným činem, za který hrozí až rok vězení a pokuta ve výši 75 tisíc eur (přes dva miliony korun).

Drony Francii straší od podzimu

První dron neznámého původu byl v noci z úterý na středu spatřen nad nádražím Gare de l'Est, poté se objevily další nad Pařížskou operou, nad Tuilerijskými zahradami a Montparnasskou věží.

Už v pondělí se neidentifikované stroje proháněly nad americkou ambasádou, Eiffelovou věží, náměstím Svornosti či Invalidovnou nedaleko ministerstva zahraničí. Minulý měsíc byl dron pozorován dokonce nad sídlem francouzského prezidenta - Elysejským palácem.

Neznámí lidé tímto způsobem provokují francouzské úřady od loňského podzimu. Opakované přelety celkem nejméně dvaceti malých bezpilotních letadel zaregistrovaly koncem roku 2014 ostrahy nad jadernými elektrárnami.

V lednu se zase několik takových dálkově ovládaných strojů objevilo v Brestu nad základnou vojenských jaderných ponorek. Ta je při tom označována za nejstřeženější místo ve Francii.

Zda spolu zmiňované případy souvisí a přelety jsou koordinovány, není jasné. Úřady to ale nemohou vyloučit, a vybavily proto ostrahu rizikových objektů citlivými radary a loveckými brokovnicemi, které se zdají být při sestřelování malých letadélek nejúčinnější.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy