Francie představila plán na posílení dialogu s muslimy

ČTK ČTK
25. 2. 2015 22:00
Francouzská vláda plánuje podpořit takovou formu islámu, která je "věrná hodnotám republiky". Se záměrem souhlasí také už existující organizace Rada pro islámské vyznání
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda vypracovala plán na zlepšení dialogu s muslimskou komunitou. Představil ho ve středu podle agentury AP francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Plán předpokládá vznik nového orgánu zastupujícího muslimy pro jednání s vládou nebo univerzitní výuku muslimských duchovních, imámů.

Naplnění plánu francouzské vlády by podle Cazeneuvea podpořilo takovou formu islámu, která je "věrná hodnotám republiky". Ministr připomněl francouzskou tradici sekularismu.

Vytvoření nového reprezentativního orgánu by muslimským představitelům a francouzským úřadům pomohlo vyjadřovat se k tématům, jako jsou bezpečnost, prevence radikalizace a zabraňování protimuslimským činům, řekl Cazeneuve.

Muslimská organizace by se měla dvakrát ročně setkávat se zástupci vlády. Obdobně se po roce 2002 odehrával dialog mezi vládou a představiteli katolické církve. Francouzská vláda rovněž vede pravidelné konzultace se zástupci židovské komunity prostřednictvím zastřešující Rady židovských institucí ve Francii (CRIF).

S plánem vlády souhlasí také už existující organizace Rada pro islámské vyznání (CFCM).

Francouzská vláda volá po zintenzivnění dialogu s muslimy v době zvýšeného náboženského napětí ve Francii po pařížských teroristických útocích ze 7. až 9. ledna s celkem 17 oběťmi.

 

Právě se děje

Další zprávy