I díky dvojici žen se tak personál několika nemocnic na Ukrajině nemusí obávat ohrožení provozu operačních sálů, jednotek intenzivní péče, ventilátorů, hemodialýzy nebo inkubátorů v porodnicích.
Ukrajinky popisují, že využívat sluneční energii je teď pro napadenou zemi nutnost, protože velká část elektráren je buď poškozená, nebo zničená. "Válka nás donutila urychlit proces využívání obnovitelných zdrojů energie. Cíle jsou dva. Zajistit energii v případě výpadků kvůli ruským útokům a do budoucnosti, až skončí válka, najet na levnější, hospodárnější zdroje energie," říká pro Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy Natalja Cholodovová.
S projektem pomáhá i Česko. "Spolupracujeme s českou firmou, která nám pomohla s dodáním a instalací solárních panelů na dvou projektech. Prvním je nemocnice v Žitomiru, kde panely už fungují. Česká organizace Nesehnutí nám pak pomáhá sbírkou peněz na panely pro nemocnici v Záporoží, která se nachází blízko frontové linie," popisuje Natalja.
Obě ženy mají kamarády válčící na frontě. Julia i svého otce. "Úkolem pro nás, co nebojujeme, je, aby se Ukrajina po válce stala lepší zemí, než byla před ní. A aby vojáci na frontě věděli, že jsme s nimi, že pracujeme v týlu pro vítězství. Na Ukrajině se snažíme přesvědčovat představitele místní správy, že solární panely a elektrárny nejsou nějakými vzdálenými projekty budoucnosti, na které naše země nemá peníze ani technologie, ale že využívání sluneční energie je reálné a že je to lepší volba než kupovat stále více generátorů," doplňuje Julia.
Natalja se nemůže vídat se svými rodiči. Zůstali v okupovaném Mariupolu, z velké části zničeném ruskou ofenzivou na jaře 2022. Dodává, že každý Ukrajinec nebo Ukrajinka zná někoho, kdo bojuje ve válce, kterou před více než dvěma lety rozpoutalo Rusko.
"Můj velice blízký kamarád byl dlouho na frontě a často jsem od něj dlouho neměla žádné zprávy. Moji rodiče zůstali v okupovaném Mariupolu. Jsou už starší, nechtěli opustit svůj dům, a když v určité fázi války přece jen chtěli odejít, už nebylo kudy. Zůstali tam, ve svém domě a na svém pozemku, i když je to teď v okupovaném městě velmi těžké," líčí.
Solární panely pro nemocnici v Záporoží zajistí nepřetržitý provoz jedenácti oddělení s 385 lůžky. Ne o všech projektech a plánech ale mohou ženy mluvit. "Podařilo se nám třeba získat peníze a zorganizovat instalaci fotovoltaických panelů v nemocnici v jednom městě blízko ruské hranice, které Rusové často ostřelují. Nechceme zveřejňovat, o jaké město jde. Je to ale důležitý projekt, který umožní nemocnici provoz, i když bombardování přeruší dodávky proudu," uvádí Julia.
Z mnoha ruských úderů na energetiku byl zatím nejničivější ten z letošního 11. dubna, který zničil velkou Trypilskou tepelnou elektrárnu nacházející se padesát kilometrů od Kyjeva.
Podle předsedy výboru ukrajinského parlamentu pro bydlení a energetiku Andrije Heruse Rusové od začátku války způsobili na ukrajinské energetice škody v přepočtu za 286 miliard korun.
"Pokud chceme vybojovat a uhájit nezávislou Ukrajinu, musíme být také energeticky nezávislí. Už se nemůžeme vrátit do situace před válkou, kdy jsme platili za ruský plyn, ropu a paliva pro jaderné elektrárny," uzavírá Natalja Cholodovová.