Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami

Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami
Irsko se ke snížení emisí metanu zavázalo na klimatické konferenci COP26, která proběhla v první polovině listopadu. Cílem dohody více než 140 států je, aby došlo k celosvětovému snížení emisí metanu do konce desetiletí o 30 procent oproti stavu v roce 2020. Agentura Reuters uvádí, že irská vláda se domnívá, že emise ze zemědělství se podaří snížit pouze o deset procent, zatímco v ostatních oblastech až o 50 procent.
Zároveň vědci upozorňují, že k takovému výsledku jim postačila jen trocha řas. "Množství na krmení přežvýkavců je velmi malé, takže jich nemusíte mít moc, abyste pozorovali účinky," líčí Sharon Huwsová z Královské univerzity v Belfastu. Denně tak ovce dostávají 100 gramů mořských řas zamíchaných do granulátu.
Jednou z možností, jak vznik plynu omezit, by bylo zmenšit velikost stád. To ale farmářské firmy a někteří politici odmítají.
Přesto už nyní vidí zlepšení - při prvních pokusech se jim podařilo snížit vydechované emise o jedenáct až dvacet procent.
Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 16:38
Irsko má nejvíce stád skotu a ovcí v Evropě a zároveň tu vzniká nejvíce emisí metanu na počet obyvatel. Tento skleníkový plyn přitom přispívá ke změně klimatu. Skupina vědců se to snaží změnit zdánlivě snadným krokem - obohacením jídelníčku zvířat o mořské řasy. Podívejte se, jak to dělají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy