Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami

Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami
Irsko se ke snížení emisí metanu zavázalo na klimatické konferenci COP26, která proběhla v první polovině listopadu. Cílem dohody více než 140 států je, aby došlo k celosvětovému snížení emisí metanu do konce desetiletí o 30 procent oproti stavu v roce 2020. Agentura Reuters uvádí, že irská vláda se domnívá, že emise ze zemědělství se podaří snížit pouze o deset procent, zatímco v ostatních oblastech až o 50 procent.
Zároveň vědci upozorňují, že k takovému výsledku jim postačila jen trocha řas. "Množství na krmení přežvýkavců je velmi malé, takže jich nemusíte mít moc, abyste pozorovali účinky," líčí Sharon Huwsová z Královské univerzity v Belfastu. Denně tak ovce dostávají 100 gramů mořských řas zamíchaných do granulátu.
Jednou z možností, jak vznik plynu omezit, by bylo zmenšit velikost stád. To ale farmářské firmy a někteří politici odmítají.
Přesto už nyní vidí zlepšení - při prvních pokusech se jim podařilo snížit vydechované emise o jedenáct až dvacet procent.
Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 16:38
Irsko má nejvíce stád skotu a ovcí v Evropě a zároveň tu vzniká nejvíce emisí metanu na počet obyvatel. Tento skleníkový plyn přitom přispívá ke změně klimatu. Skupina vědců se to snaží změnit zdánlivě snadným krokem - obohacením jídelníčku zvířat o mořské řasy. Podívejte se, jak to dělají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna podpořila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom dnes téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat

Návrh upravuje i povinnosti výrobců některých plastových výrobků. Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky - příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Po zákazu by se podle resortu životního prostředí měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.

K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, již existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Další opatření řeší třeba budoucí povinný podíl recyklovatelného plastu u plastových lahví.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se ve středu na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Prezident předal jmenovací listiny deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl dnes zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Nyní záleží na Adamově postoji a rozhodnutí, zda se rektorem i tak chce stát, nebo rezignuje. V takovém případě by musel akademický senát volbu opakovat a vybrat nového rektora.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Francouzskou cenu César může získat český animovaný film Myši patří do nebe

Animovaný film Myši patří do nebe, který vypráví o střetu a postupném spřátelení myšky s lišákem, může obdržet prestižní francouzskou cenu César. Dílo režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka promítala česká kina od října. Césara za nejlepší celovečerní animovaný snímek teď může získat pod francouzským distribučním názvem Même les souris vont au paradis. Mezi trojicí finalistů je i La Traversée, na jehož produkci se podílely Česká televize a společnost Maur film.

Nejvíc nominací na Césary získal snímek Illusions perdues (Ztracené iluze) režiséra Xaviera Giannoliho, uspět může v 15 kategoriích. O čtyři nominace méně obdržel muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset si jich vysloužil Hlas lásky (Aline), volně inspirovaný životem zpěvačky Céline Dionové. Navzdory očekávání se příliš neprosadil Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Má pět nominací, včetně režie a triků. Vítězové budou známi 25. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy