Foto: Vánoční dárek do Afriky? Navštívili jsme Angolanky, jimž pomáhají české peníze

Podívejte se, jak konkrétně pomáhají peníze z Česka v Angole.
"Jen to vezmu, nic neříkám a poslouchám," vysvětluje Rufina Saparová, matka z Kuita v centrální části Angoly, jak funguje program m-Health. Neboli mobilní zdraví. Na mobil jí chodí hlasové zprávy, ze kterých získává nejrůznější informace. Saparová žije se dvěma dětmi v chudé čtvrti v tomto domě o jedné místnosti.
Zprávy chodí zhruba dvakrát týdně a informují matky, jak správně pečovat o dítě i sebe v krizové době šestinedělí a také později. Co se může zdát v Česku samozřejmé díky internetu nebo husté síti lékařů, zdaleka neplatí v zemi ještě nedávno sužované válkou.
Samozřejmá totiž v zemi není ani tekoucí voda nebo elektřina. V zemi je nedostatečná síť zdravotních zařízení. Kombinace špatné péče a závažných onemocnění může mít pro dítě fatální následky.
Občanská válka, která v Angole zuřila mezi lety 1975 a 2002, zanechala zemi ve zbídačeném stavu. Situace se i díky příjmům z ropy postupně zlepšuje. Nicméně řada obyvatel to pociťuje jen málo a pomalu. Zobrazit 14 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jan Hejl Jakub Plíhal, Jan Hejl
24. 12. 2018 6:58
Přispěli jste o Vánocích nevládní organizaci Člověk v tísni? Přímo v Africe jsme navštívili lidi, ke kterým české peníze putují. Neziskovka v Angole ze sbírek Skutečná pomoc a Skutečný dárek podporuje těhotné ženy a matky malých dětí. Do mobilních telefonů jim posílá užitečné informace, jak se o dítě starat, co dělat při různých zdravotních potížích nebo jim připomíná termíny očkování. Může jít o zásadní podporu pro zdraví jejich dětí, které jsou často vystaveni těžkým nemocem a nedostatečné zdravotní péči. Do sbírky Skutečná pomoc a Skutečný dárek přispívá pravidelně více než 8 500 dárců.

Cesta byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy