Foto: Sčítání labutí na řece Temži

Foto: Sčítání labutí na řece Temži
V půli července se na Temži mezi Sunbury-on-Thames a Windsorem opět objevily více než sto let staré pramice, v nichž se kdysi plavila posádka v sytě zbarvených uniformách.
Začalo opět královské sčítání labutí.
Provádí se každoročně od 12. století.
Sčítání se odehrává pod královskou záštitou, neboť populace labutí na Temži podle zákona patří britskému panovníkovi. Ve středověku se začalo se sčítáním labutí z prozaických důvodů. Jejich maso bylo u královského dvora velmi oblíbené a vládce Británie se chtěl každý rok ujistit, zda mu "jeho" labutě náhodou neujídají pytláci. Po sčítání se velká část labutí na řeku nevrátila, skončila totiž na pekáči. V novodobé historii se věci mají už jinak, sčítání má už jen vědecko-statistický důvod.
Foto: Reuters
Ve Velké Británii bylo tento týden zahájeno sčítání labutí na řece Temži. Tradice slavné akce sahá až do 12. století. Součet labutí, jejichž populace podle zákona náleží britské královně, potrvá až do
 

Právě se děje

před 7 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy