Foto: Sčítání labutí na řece Temži

Foto: Sčítání labutí na řece Temži
V půli července se na Temži mezi Sunbury-on-Thames a Windsorem opět objevily více než sto let staré pramice, v nichž se kdysi plavila posádka v sytě zbarvených uniformách.
Začalo opět královské sčítání labutí.
Provádí se každoročně od 12. století.
Sčítání se odehrává pod královskou záštitou, neboť populace labutí na Temži podle zákona patří britskému panovníkovi. Ve středověku se začalo se sčítáním labutí z prozaických důvodů. Jejich maso bylo u královského dvora velmi oblíbené a vládce Británie se chtěl každý rok ujistit, zda mu "jeho" labutě náhodou neujídají pytláci. Po sčítání se velká část labutí na řeku nevrátila, skončila totiž na pekáči. V novodobé historii se věci mají už jinak, sčítání má už jen vědecko-statistický důvod.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Dan Poláček Reuters, Profimedia, ČTK, Dan Poláček
18. 7. 2013 14:40
Ve Velké Británii bylo tento týden zahájeno sčítání labutí na řece Temži. Tradice slavné akce sahá až do 12. století. Součet labutí, jejichž populace podle zákona náleží britské královně, potrvá až do
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy