Do Skotska se chystá vědecká expedice. Pravdu o lochnesské příšeře odhalí testy DNA

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 5. 2018 7:20
Žije v jezeře Loch Ness příšera? A co všechno v něm vlastně žije? Na tyto otázky chtějí vědci odpovědět pomocí analýzy vzorků DNA.
Slavný snímek z roku 1934, o jehož pravosti se spekulovalo až do 90. let, kdy se odhalilo, že jde o podvod.
Slavný snímek z roku 1934, o jehož pravosti se spekulovalo až do 90. let, kdy se odhalilo, že jde o podvod. | Foto: Aktuálně.cz

Edinburgh - Tým složený z vědců ze všech koutů světa se chystá odjet do Skotska a vyřešit tam jednu z největších záhad, které lidstvo trápí už stovky let: Žije v jezeře Loch Ness příšera?

A půjdou na to ze široka. Existenci bájného tvora potvrdí nebo vyvrátí tím, že nejprve odpoví na jinou, po vědecké stránce také zajímavou otázku: Co všechno vůbec v hlubokém a izolovaném skotském jezeře Loch Ness žije? 

Expedici badatelů povede novozélandský profesor Neil Gemmell, který je sám osobně k existenci "Nessie" poměrně skeptický. "Jdu do toho s vědomím, že žádná nestvůra pravděpodobně neexistuje, ale chci tuto hypotézu otestovat," cituje ho The Guardian.

"A vznikne nám z toho opravdu pěkný průzkum biodiverzity jezera Loch Ness. Není pochyb, že najdeme nové věci, a to je velmi vzrušující," dodal.

Chystaný komplexní průzkum slavného jezera připomíná spíše lékařskou prohlídku. Vědci z vodní plochy odeberou vzorky DNA, které odhalí všechny jeho obyvatele. I ten nejdrobnější živočich, nebo naopak skrývající se obří bájná příšera po sobě zanechávají genetické stopy. Například z kůže, srsti, peří nebo moči.

Získané vzorky DNA se pak v laboratořích na Novém Zélandu, v Austrálii, v Dánsku a ve Francii porovnají s databází stovek tisíc známých organismů.

Profesor Gemmell ale nepochybuje, že ne každý vzorek bude do databáze pasovat. Je naopak přesvědčen, že se mu podaří objevit zcela nové druhy organismů, zejména bakterií.

Lovci Nessie

Stále se ovšem najdou lidé, kteří doufají i v objevení něčeho většího. Naposledy vlnu senzace mezi fanoušky pověsti o Nessie vyvolal snímek jezerního dna ze sonaru, na kterém se objevilo něco, co tvarem připomínalo bájnou příšeru. Nessie se totiž i přes neexistenci přímých důkazů o jejím životě připisuje poměrně konkrétní podoba.

Má být 15 až 20 metrů dlouhá s třímetrovým krkem a připomínat pravěkého plaza. Snímek před dvěma lety pořídil slavný lovec "lochnesky" Adrian Shine.

Takhle má vypadat slavná Nessie.
Takhle má vypadat slavná Nessie. | Foto: Facebook - Loch Ness Information

Krátce na to se ukázalo, že na něm opravdu byla Nessie. Jenže nebyla skutečná, šlo o potopený a opuštěný model z filmu o Sherlocku Holmesovi, který se u jezera natáčel v 70. letech. Nehledě na to je ale Adrian Shine považován za zkušeného badatele, a tak i tento lovec lochnesské příšery vědecký tým doprovodí.

Mýty o nestvůře z jezera kolují mezi lidmi už stovky let. První zmínka o Nessie pochází ze šestého století. Opravdovou senzací se ale stala až v době, kdy bylo možné o její existenci sbírat důkazy na fotoaparáty a videokamery.

Žádný ještěr neexistuje

Asi vůbec nejslavnější snímek lochnesské příšery pořídil v roce 1934 londýnský gynekolog R. K. Wilson. Údajně se mu podařilo vyfotit hlavu a krk Nessie, která vykukovala nad vodní hladinu.

Fotografie, kterou otiskl britský deník Daily Mail, byla dlouho považována za důkaz o existenci obřího tvora žijícího ve skotském jezeře. Skeptici dlouho hledali jiné logické vysvětlení. Až po šedesáti letech, na začátku 90. let, se přítel doktora Wilsona, který mezitím zemřel, přiznal, že šlo o podvrh. Snímek ve skutečnosti představuje šikovně nafocenou maketu vyrobenou ze dřeva a plastu.

Od té doby bylo podniknuto ještě několik pokusů prozkoumat jezero pomocí nejmodernějších technologií včetně sonaru, kamer s nočním viděním a ponorek brázdících hluboké vody jezera. Žádný z nich ale nebyl úspěšný a Nessie nebyla dodnes objevena.

V roce 2003 britská televizní stanice BBC naopak přišla s důkazem, že žádná lochnesská příšera neexistuje. Celý rok prohledávaly jezero stovky sonarů a satelitů, aby tým badatelů mohl potvrdit nebo vyvrátit existenci obřího tvora.

Podle jedné z teorií může být Nessie ve skutečnosti druhohorní ještěr, který v izolovaném a hlubokém lochnesském jezeře přežil až dodnes. Jenže ani tentokrát sonary na žádného takového živočicha nenarazily.

Jestli bude profesor Gemmell úspěšnější, ukáže výsledek pátrání jeho vědeckého týmu příští rok v lednu.

Video: Londýnské kanály ucpala příšera

Kanály Londýna ucpala příšera. Váží jako velryba a je delší než Tower Bridge. | Video: Thames Water
 

Právě se děje

před 8 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy