Foto: Podívejte se, jak se líhnou želvy na pobřeží Jižní Karolíny

Foto: Podívejte se, jak se líhnou želvy na pobřeží Jižní Karolíny
V době kladení želvích vajec s kolegy pozorně sleduje místní pláže. Podle stop v písku dokážou želví ochranáři...
...přesně lokalizovat místo, kde se skrývají čerstvě nakladená želví vajíčka.
Poté jsou želví vajíčka vyhrabána z písku.
Pracovníci vejce opatrně přemístí do nově vykopané jamky, která se nachází na bezpečnějším místě.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
25. 8. 2012 10:00

Želvy jsou fascinující stvoření. Patří mezi živočichy, co se dožívají nejdelšího života. Navzdory dlouhověkosti a tvrdému krunýři, kterým je obdařila příroda, ale želvy patří mezi velmi zranitelné živočichy. Nejvíce ohroženy jsou v době, kdy se líhnou z nakladených vajíček. Proto se na řadě míst světa lidé snaží ochránit jejich hnízdiště. Jedna taková iniciativa funguje už několik let na Myrtle Beach v Jižní Karolíně v USA. Podívejte se na fotografie, které tam pořídili fotografové agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy