Francie s napětím očekává, jak dopadne spor státu a jedenatřicetileté muslimky. "Anne", tak si nechává říkat.
Policie jí v Nantes vyměřila na sklonku dubna pokutu za to, že ji přištihla za volantem v tradičním islámském oděvu. Nikáb zahaluje naprosto všechno - s výjimkou úzkého průzoru pro oči.
Pokutu dostala za nebezpečnou jízdu, oděv podle policistů omezuje periferní vidění. Agentura AFP citovala z protokolu, v němž se hovoří o "řízení v nepřiměřených podmínkách".
Ač nešlo o závratnou sumu - dopravní policista požadoval 22 eur - "Anne" se rozhodla bránit.
Spolu s manželem Liesem Hebbadžem se obrátili na soud: Policie nemá co mluvit do naší víry, natož do toho, co si oblékáme.
Od té doby vyšlo najevo, že Lies Hebbadž má kromě "Anne", (díky níž tento rodilý Alžířan získal francouzské občanství), ještě další tři manželky. Sezdat se s nimi nechal podle islámského práva. Má s nimi 12 dětí, rodinu živí jako řezník.
Jenže - podle francouzského práva je sezdaný jen jednou. Jak uvedl list Le Monde, nelze ho trestat za polygamii.
Podobně se to má s domnělým přestupkem "Anne". V žádném platném francouzském zákoně se neříká, že je zapovězeno řídit v nikábu.
Tak je postavena i obhajoba. "Nikáb není o nic horší než helmy, které nosí jezdci Formule 1. Zatím se nikdo nepozastavil nad tím, že v rychlosti 320 kilometrů v hodině jsou v podstatě odkázáni na zpětná zrcátka. Ani řidič v helmě na motorce nevidí víc. Proč by měl nikáb vadit?," citovala agentura Reuters právníka dvojice.
Soud zatím nerozhodl.